Šta može da bude razlog postkoitalne depresije? Osećaj da smo se dali i potrošili u nečemu besmislenom, osećaj da smo se uprljali užitkom kome smo se predali, praćen osećanjem bespomoćnosti da se savladamo – potreban nam je taj užitak, iako ga preziremo. Nejasna osećanja krivice zbog davanja sebe na takav način, zbog prihvatanja ljubavi na takav način, zbog podleganja životinjskom… Sve same duboko toksične stvari, kada se radi o ljubavi i seksu. Ako se uopšte radi o ljubavi.
Jer, možda bluz nastupa kad damo sebe nekome koga u stvari ne volimo, ne osećamo bliskost i ne želimo da se povežemo sa tom osobom, kad osećamo da je ta intimnost u kojoj smo se našli sa nekim ko nam ništa ne znači, besmislena i sramna i da nas unižava kao ljudsko biće, kome je dato da kroz seks iskusi više i dublje nivoe povezanosti. Možda je to iskustvo koje imaju kompleksne, mračne i patetične osobe, koje pate za bivšim ljubavima, kaju se što nisu uspele da ih sačuvaju, kažnjavaju sebe (i sebično kažnjavaju druge, svoje nove partnere) i pate prezirući sebe što su tako slabi i sažaljevajući sebe što toliko pate. A možda više nema ljubavi i otuđenje od partnera i distanca se još jače i bolnije osećaju posle intimnog čina, koji više ne predstavlja ispunjavajući doživljaj, kao što je nekada bio.
Dakle, pre nego što pronađeš razlog ili opravdanje u hormonima koji se igraju tvojim mozgom i nadmoćno upravljaju tvojim telom, uzroke treba da potražiš u svom odnosu sa osobom (i prema osobi) sa kojom si imala seks, koji je doveo (ili koji dovodi) do toga da se osećaš prazno i besmisleno.
Izvor fotografija: instagram.com/mood70s
Aleksina Đorđević