Nasuprot tome što je prirodno krzno lakše razgradivo, brojna istraživanja Međunarodne federacije trgovine krznom tvrde da kaputi od veštačkog krzna troše više neobnovljive energije, kao i da postoji veći rizik od uticaja u globalnom zagrevanju.
Pored svih negativnih, otrovnih strana veštačkog krzna, dobrobit životinja je prvobitni razlog zašto se odlučuju za njega, a ne zagađenost okruženja.
Ali zašto se ljudi odjednom toliko brinu za životnu sredinu, a ormari su im puni helanki, majica i drugih komada od različite vrste sintetike koji su dostupni bilo gde?
Arnaud Brunois, menadžer komunikacija francuske kompanije EcoPel koja je prva stvorila veštačko krzno od prirodnih materijala, rekao je da su uvek iznenađenji intenzitetom rasprave kada je reč o kvalitetu veštačkog krzna, jer se još uvek nalazi u senci materijala napravljenih od životinjske kože. Smatra da su zagovornici pravog krzna stvorili jako “toksičnu komunikaciju”, jer sva vlakna poseduju određenu vrstu problema, dok veštačko krzno nije zahtevalo nikakvu vrstu savršenstva. EcoPel je objavio izveštaj na temu da li je bolje veštačko ili pravo krzno na osnovu indeksa uticaja na životnu sredinu i veštačko krzno je značajno prednjačilo.
Kym Canter, izvršni direktor kompanije House Of Fluff, koja se takođe bavi proizvodnjom veštačkog krzna na biološkoj osnovi od prirodnih materijala koji čine, za sada, samo 37 posto, kaže da se nada da će taj broj ubrzo porasti na 100 posto.
Polemike o veštačkom ili pravom krznu intenzivno se vode, ali moramo primetiti da je osvešćenost javnosti o ovakvim pitanjima sve veća. Iako se odgovor o odabiru krzna čini sasvim jednostavno, priznaćemo da se dodatnim informisanjem odgovor znatno komplikuje. Šta je pravi odgovor ne znamo, a do tada samo možemo da se uzdamo u lične izbore.
Naslovna fotografija: instagram.com/coach
Miona