Shvatanje i prihvatanje različitosti
Polako uviđate da partner ne može da ispuni vaša očekivanja, niti može da zadovolji sve vaše potrebe i da vam bude sve u životu. Vraćate se prijateljima, hobijima i drugim aktivnostima i sadržajima koje ne delite sa partnerom. Pružate jedno drugom slobodu i prostor koji je svakome potreban, da bi se osećao normalno i opušteno. U ovoj fazi, par se udaljava, a različitosti se odražavaju i na seksualni život – otkrivaju se različite želje i apetiti, što može da podstakne eksperimentisanje u krevetu.
Dolaze deca i unose haos
Kad se rodi dete, u partnerskoj intimi nastaje vanredno stanje. I ono traje možda i više godina, naročito ako posle jednog, dođe još jedno dete. Partnerstvo se proširuje na roditeljstvo, deca postaju prioritet i treba mnogo razumevanja i istrajnosti da se par ponovo “konektuje” i uspostavi svoju intimu. Najbolje uspevaju parovi koji prihvate vanredno stanje i spuste svoje kriterijume u prve dve godine života deteta, pokazala su istraživanja. Oni znaju da je normalno i očekivano da im deca poremete intimu, prilagođavaju se i znaju da je to privremeno.
Seks se odvija uigrano i rutinski
To je dobro, jer znate šta kome prija i za kratko vreme postižete maksimalan učinak, a ako vam postane dosadno i imate vremena i prostora za eksperimentisanje, nećete se mnogo ustručavati – imate potpuno poverenje jedno u drugo. Vremenom, veza od zabavne postaje funkcionalna, imali decu ili ne, a u funkcionalnoj fazi – seks radi ono što treba, čak i kad nije mnogo zabavan. Prema statistici, ovo se dešava oko jedanaeste godine zajedništva i tada se parovi najčešće razvode u zapadnoj kulturi.
Starenje
Ako zajednica preživi krizu srednjih godina, odlazak dece iz roditeljskog doma obično zbližava partnere i oni ponovo pronalaze uživanje i tempo u svojoj intimi, koji im najviše odgovara.
Naslovna fotografija: instagram.com/katya.revyakina_photography
Brankica Milošević