Zapisivanje misli

Isprobajte pisanje dnevnika, ili zapisivanje toka misli, pišite pesme, priče, izmišljajte sadržaje, ili zapisujte ono što vam se dešava. Uvedite naviku da ponešto napišete ujutru, uz popodnevnu kafu, ili uveče na kraju dana, neka to bude deo vaših dnevnih rituala. Pišite takođe kad osetite pritisak, teskobu, naboj, to je odličan način za kanalisanje stresa.

Povezivanje osećanja sa telom

Obično se preporučuje da pratite tok svog daha – svesno disanje je efikasna tehnika za povezivanje sa svojim osećanjima, za njihovo smeštanje u sopstveno telo. Dok dišete, zapazite osećanja koja se pojavljuju i kako putuju kroz telo zajedno sa vašim dahom – gde se ta osećanja nalaze? U grlu, grudima, stomaku, nogama, leđima? Osećanja se zaista skladište u telu, a njihovim osvešćivanjem oslobađate energetski tok i naboj koji osećanja stvaraju u telu (a koji može da stvori zdravstvene probleme).

Pružanje utehe

Kao što biste nekom bliskom rekli da će sve biti u redu, da će bol proći, da ga volite i da ste tu za njega – uradite to sami za sebe. Zapišite reči utehe, radite to i kad niste zadovoljni sobom, kad niste bili produktivni, kad ste pravili greške i loše se osećate zbog toga. Recite sebi – još bolje, napišite – da svi greše i da ćete sledeći put biti pažljiviji u raditi bolje.

Brinite svakodnevno o svom telu, ishrani, higijeni, izgledu, sve to spada u izražavanje ljubavi prema sebi.

Naslovna fotografija: instagram.com/LeonieHanne

Brankica Milošević

Comments