E-stil je nova definicija toga kako biti kul, za mladiće, jednako kao i za devojke. Generacija Z izaziva zastarela shvatanja o podeli polnih uloga i obeležja i zastupa rodnu fluidnost i slobodu. Dakle, to je više izjava, pokret i proglas nego estetika, mada koristi estetiku kao sredstvo izražavanja – baš kao i svaki drugi pokret, supkultura i kultura.

Promoteri E-stila imaju brojne pratioce na internetu, a u svojim sredinama se često suočavaju sa ismevanjem, pa čak i mržnjom – devojke i mladići koji se ne uklapaju u poznate standarde, provociraju pomešana osećanja onih koji veruju u standarde i stereotipe. Oni nisu gej, osim ako to jesu, niti su androgini (osim ako se tako osećaju), jer su pre svega ono što jesu, bez obzira na to šta društvo od njih očekuje i na to kome bodu oči i čiji ukus vređaju. Pritom, oni se sebi sviđaju – što je velika razlika u odnosu na sveprisutnu anksioznost svih onih koji ne prihvataju sve ono što jesu i nastoje da svoju ličnost fotošopiraju i prikažu u najlepšem svetlu – po standardima onih koji određuju iz kog ugla ta svetlost dopire i šta treba da osvetli.

E-kultura je promocija samoizražavanja i ako to postaje trend i mejnstrim, onda samoizražavanje na kraju prevazilazi potrebu da se bude jedinstven i originalan u moru stereotipa, prevazilazi potrebu za održavanjem stereotipa da bi od njih mogao da se razlikuješ.

Ne baveći se filozofijom i površno posmatrano, E-stil je samo najnoviji tinjedžerski trend, koji se populariše kroz novu platformu društvenih medija (Tik Tok) i predstavlja suprotnost lažnoj perfekciji koju promoviše Instagram. Pozitivno i ohrabrujuće za mlade kojima je potrebna pobuna i suprotstavljanje, kako bi prepoznali, prihvatili i voleli sebe – a to je sasvim dovoljno za početak svakog puta kojim se ređe ide.

Izvor fotografija: instagram.com/eve.frsr

Aleksina Đorđević

Comments