Pokušaj da mu daš do znanja šta to znači
Pokušajte da mu objasnite na fin način da vas povređuje njegovo ili njeno ponašanje. Kladimo se da to nikada niste ni pokušali. Dakle, da mu otvoreno kažete da biste više voleli da kuca kada ulazi u vašu kancelariju, da biste više voleli kada bi dolazio na vreme na sastanke, kada bi vam odgovarao na mejlove. On ili ona možda ne oseća vaš bes i ljutnju. Zamolite ga ili nju da vas ne opterećuju nekim tračevima koji vas zamaraju. Jednostavno porazgovarajte otvoreno sa njima.
Produktivnost na prvom mestu
Znamo, znamo znamo – kada malo spavamo nervira nas i naš najbolji kolega, a ne onaj toksičan. Zato je vrlo važno da budemo odmorni, da budemo sveži za posao, da budemo pripremljeni, siti, da živimo jednim drugačijim životom i radimo i van posla stvari koje nas usrećuju. Onda će nam i te kako manje smetati toksiačn kolega ili nam uopšte neće smetati. Samo je važno da mi budemo dobri sa sobom i tu je već više od pola posla obavljeno!
Ako je potrebno – razgovaraj sa šefom
Potrebno je jasno postaviti granice. Dakle, postoje neke stvari preko kojih ne možete da pređete. Ukoliko vaš toksični kolega ili koleginica ugrožava vas na bilo koji način vi morate o tome razgovarati sa šefom ili HR službom. To je jedino ispravno rešenje. Dakle, nema pričanja sa kolegama i pokušaja da se oduprete. Samo postoji jedan način – da otvoreno razgovarate sa nadređenima i saopštite sve ono što vas ugrožava.
Naslovna fotografija: instagram.com/emilisindlev/
Jelena