Emocionalna distanca se obično doživljava kao prepreka u odnosima, ali ona isto tako može biti blagotvorna za postavljanje granica i zaštitu sopstvenog blagostanja.
Obe perspektive su istinite, jer distanciranost može biti štetna u nekim vezama i scenarijima, a korisna u drugim – ključno je razumeti kada je ona korisna za vas.
Emocionalna distanca u odnosima
Emocionalno distanciranje je kada se isključite i ne bavite osećanjima drugih i to možete uraditi svesno i namerno, ali i nesvesno i nenamerno. U zavisnosti od situacije, možete praktikovati različite stepene distanciranja, kao odbranu od emocionalno stresnih ili traumatičnih situacija. To može biti povlačenje i postavljanje granica, ali i poricanje i disocijacija (kada se odvajate od stvarnosti ili od sebe).
Možete koristiti emocionalnu distancu da biste se zaštitili od veze u kojoj se ne osećate podržano i sigurno, kada ne možete da se u potpunosti udaljite od te osobe. Ne možete birati člana svoje porodice, ali možete postaviti granice i vežbati toleranciju na stres, ako vam bliska osoba izaziva neprijatna osećanja.
Emocionalna distanca može biti i potpuna, u slučajevima kada vezu možete da kontrolišete, odnosno, kada je ona stvr izbora. Možete prekinuti partnerski ili prijateljski odnos, kao što se možete povući i „zahladneti“, da biste bolje razmotrili svoje potrebe.
Kada se emocionalno udaljavate namerno i kontrolisano, jer vam neka veza ili situacija više ne služi, možete bolje postaviti granice, ili steći veću toleranciju na neprijatnost u situacijama koje su van vaše kontrole. Isto tako, možete se posavetovati sa sobom u situacijama kada vam razum govori jedno, a srce suprotno od toga i kada znate da je mudrije slušati razum – i napustiti toksičan odnos. Emocionalna distanca je korisna i kada morate saopštavati teške vesti, kao deo svog posla.
U zdravim vezama, međutim, emocionalna distanca može biti štetna i bolje je angažovati se, voditi teške razgovore i napraviti neprijatna suočavanja, nego povlačiti se.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Pročitajte i ovo: Dealbreakers – poznajete li svoje granice prihvatanja u vezi?
Najbolji načini da napravite emocionalnu distancu
Emocionalna distanca od poznanika
Poznanik je neko ko nije blizak prijatelj i deo vašeg užeg kruga i koga lakše možete isključiti, odnosno, distancirati se od njega, ako postane previše zahtevan ili toksičan. Smanjite kontakt, reagujte suzdržano i ne pokazujte interesovanje za nastavak i produbljivanje odnosa. To bi trebalo da bude dovoljan pokazatelj da niste raspoloženi za druženje i druga osoba treba da odstupi, ali ako nije i ako poznanik traži objašnjenje, ili se ponaša nasrtljivo, možda ćete morati da „raskinete“ i rizikujete da budete „bad guy“ u toj priči, ili u nečijoj drami u koju ne želite da budete uvučeni.
Distanciranje od bliske osobe
Distanciranje od bliske osobe, prijatelja, partnera ili člana porodice, može biti mnogo teže, ali neophodno u nezdravim vezama. Emocionalna distanca vam tada omogućava da se ponašate onako kako je najbolje za vas, nezavisno od osećanja koja imate prema drugoj osobi. To najčešće znači da više ne dozvoljavate emocijama da preovladaju i ne dopuštate osobi koja je loša za vas da ima prednost i da upravlja vašim odnosom.
U kompleksnim situacijama morate napraviti određene korake, da biste se distanirali – pre svega, identifikujte problem. Razmislite zašto se osećate loše i imate potrebu da se udaljite. A zatim identifikujte ono što jeste pod vašom kontrolom i razmislite o alatima koje možete primeniti da biste interakcije koje ne možete da izbegnete učinili podnošljivim.
U svim situacijama u kojima možete birati da li ćete učestvovati u odnosu ili ne, nastojte da u potpunosti izbegnete svaku interakciju. To može značiti da blokirate nekog na društvenim mrežama, stopirate njegove pozive i da ostanete hladni kada ne možete da izbegnete susret.
Za to vreme, pronađite način da kanališete svoja osećanja, jer emocionalna distanca može biti bolna i teška, čak i kada ste sigurni da je to najbolji izbor za vas. Pokušajte da vodite dnevnik, da se bavite rekreacijom ili idete na terapiju, da biste sebi olakšali.
Emocionalna distanca od partnera
U ranim fazama zabavljanja dinamika može biti zbunjujuća i može vam trebati više vremena da nekoga „pustite unutra“. Mudro je imati granice u dejtingu i dati sebi vremena da nekoga bolje upoznate, pre nego što se suviše vežete za njega.
Ali, morate imati meru u tome, jer ako se distancirate tako da uopšte ne pokazujete otvorenost i ranjivost, to će otežati uspostavljanje stvarne veze u kasnijem periodu.
Razmislite o pregledu svojih prethodnih iskustava sa zabavljanjem i da li ste u prošlosti bili emocionalno distancirani i odlučite da li opravdano štitite svoja osećanja, ili možda preterujete u tome.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Ako utvrdite da biste mogli imati koristi od emocionalne odvojenosti u ranoj fazi zabavljanja, nastavite da držite granice u pogledu toga kada ćete se malo više otvoriti. Nasuprot tome, ako uvidite da je vaša emocionalna distanciranost nezdrava za vas, možete napraviti napor da postanete otvoreniji. Dobar je potez priznati drugoj osobi da ste shvatili da ste bili suviše distancirani i da želite da se više otvorite i zbližite sa njom.
Distanciranje od bivšeg partnera
Dobro je održavati korektne odnose sa bivšim partnerom, ali nije neophodno za vaše blagostanje (osim ako nemate decu), ali to može biti teško i sprečiti vas da nastavite dalje i nađete novog partnera. Ali ako se veza loše završila, emoionalno distanciranje od bivšeg će biti korisno za vas.
To ne znači da treba da ignorišete neprijatne emocije, već da održavate granice i da ne potiskujete osećanja. Period preboljevanja ne možete preskočiti, a za to vreme se možete polako sve više distancirati i udaljavati, dok ne raščistite sa sobom.
Kada vas neki odnos zarobljava, ograničava i oduzima vam energiju i životnu radost, emocionalna distanca je korisna i opravdana – bez obzira na to da li preispitujete odnos sa poznanikom, prijateljem, članom porodice ili partnerom – daje vam prostor da postavite granice i procesuriate negativne i teške emocije.
Pročitajte i ovo: Šta su emocionalne granice i kako da ih postavite u vezi i bliskim odnosima
Naslovna fotografija: instagram.com/victoriaparis
Brankica Milošević