Glavobolja vas može onemogućiti da funkcionišete – ne možete da razmišljate, da slušate i gledate, kad vam glava „otpada“ od bolova. Već znate da morate reagovati čim osetite da će vas glava zaboleti i popiti neki analgetik, pre nego što bol postane tako snažan, da ga kasnije jedva možete ublažiti. Ali, postoji li nešto što možete da preduzmete, neki bolji i prirodniji način?
Različite vrste glavobolja
Glavobolja nastaje zbog različitih uzroka i razlikuje se po učestalosti, intenzitetu, kao i mestu na kome je bol najintenzivniji. Najčešći tipovi glavobolje su migrena, tenzijska glavobolja, klaster i hipničke glavobolje.
Migrene se javljaju na jednoj strani glave i traju od nekoliko sati do nekoliko dana, a tokom ovih epizoda mnogi primećuju preosetljivost na svetlost i zvuk.
View this post on Instagram
Glavobolja napetosti oseća se kao da vam je glava stegnuta čeličnom trakom (spravom za mučenje), može biti kratka i javiti se više puta u jednom danu.
Hipnička glavobolja je ona koja se javlja noću, dok spavate i obično vas u isto vreme bol u glavi budi iz sna.
Koja od ovih glavobolja je najviše zabrinjavajuća
U većini slučajeva, glavobolja ne ukazuje na ozbiljno zdravstveno stanje, ali u drugim slučajevima, uporne i dugotrajne glavobolje mogu biti simptom ozbiljnih bolesti, kao što je tumor, aneurizma, meningitis. Kada osetite iznenadan i snažan bol u glavi, potražite medicinsku pomoć, da biste uklonili uzrok koji ugrožava život.
Šta uzrokuje glavobolje
Glavobolja može nastati iz različitih uzroka, delimično i zbog genetike, ali najčešće zbog dehidratacije, stresa, napetosti ili povrede, kao i zbog lošeg položaja (držanja glave i vrata), fluktuirajućih hormona (klasična PMS glavobolja), gladi, nedostatka sna, ili jakih senzacija iz okoline (buka i svetlost). Poznajući svoje okidače (situacije u kojima će vas najverovatnije zaboleti glava), možete sprečiti ponavljanje glavobolja. Dobar način da ovo pratite je kreiranje „dnevnika glavobolja“ u koji ćete beležiti vreme, pokretače, i ostale podatke povezane sa glavoboljama, koji vam mogu pomoći da otkrijete uzrok i eliminišete ga.
Pročitajte i ovo: Niste umislili – evo zašto vas boli glava kada se vreme naglo promeni
Prirodni načini lečenja glavobolja
Hladna ili vruća obloga
Kod migrene će vam verovatno pomoći hladna obloga – najbrže ćete je napraviti tako što ćete maramu ili peškir (presavijen tako da ga možete staviti na čelo, ili vezati oko glave) natopiti vodom, iscediti i držati kratko u zamrzivaču. Između kože i obloge možete postaviti pamučnu tkaninu, kako biste sprečili direktan dodir kože sa ledenom oblogom – ili sa vrućom, koja pomaže kod glavobolje napetosti. Pošto se ova glavobolja uglavnom javlja zbog zategnutih mišića oko vrata, stavljanje tople obloge na vrat i ramena može vam doneti olakšanje.
Prestanite da vezujete kosu
Kada stalno stežete kosu u konjski rep, ili namotavate punđu, to može dovesti do glavobolje. Slično tome, tesna kapa, traka za glavu ili naočare mogu dovesti do glavobolje svojim konstantnim pritiskom. Ako morate da nosite bilo šta na glavi i da čvrsto vezujete kosu, povremeno napravite pauzu, pustite kosu, skinite kapu i naočare, da vam se „glava odmori“ – ali bukvalno.
Uredan san
Kad vam je spavanje prioritet, to ne znači da treba da spavate 15 sati odjednom da biste nadoknadili san (a glavobolja se skoro redovno javlja kad vikendom preterate sa spavanjem), već da redovno, svake noći, spavate dovoljan broj sati (7 ili 8). To nije brzo rešenje za glavobolju, ali regulisanje spavanja je na duže staze korisno za sve aspekte vašeg fizičkog i mentalnog zdravlja. Ako ste skloni čestim glavoboljama, možda je u pitanju neredovan san, pa se zato posvetite regulaciji ove oblasti. Uspostavite rutinu i pridržavajte je se i vikendom – iako ne morate rano da ustajete, izbegnite sindrom preteranog spavanja, koji ne donosi osećanje odmora i osveženje, već upravo suprotno.
Glavobolja – znak dehidratacije
Ponekad je najjednostavnije rešenje ono pravo – čim osetite znake da se glavobolja približava, popijte čašu vode. Osim toga, nastojete da celog dana pijete dovoljno vode i steknite naviku da nosite sa sobom flašicu vode i da pijuckate iz nje.
Koristite eterična ulja
Eterična ulja se koriste u terapeutske svrhe već vekovima, a istraživanja pokazuju da miris lavande, mente i eukaliptusa može smanjiti intenzitet ili pojavu glavobolje. Jednostavno nosite sa sobom bočicu eteričnog ulja, i kad osećate napetost, utljajte koju kap na slepoočnice ili na unutrašnju stranu zglobova. Pritom pokušajte da nekoliko minuta duboko dišete i da se opustite.
View this post on Instagram
Izbegavajte hranu bogatu histaminima
Hrana sa visokom sadržajem histamina, poput piva, vina, fermentisane hrane i suhomesnatih proizvoda, može izazvati migrene. Hranite se zdravije i uočite efekat – glavobolje se mogu prorediti i prestati.
Glavobolja i kofein
Kod nekog, kofein može izazvati glavobolju. Drugima, opet, kafa pomaže da zaustave ili ublaže glavobolju, povećaju budnost i podignu energiju. Kofein može pojačati efekat analgetika koje koristite protiv glavobolje.
Koristite đumbir
Đumbir ima antioksidantsko i antiinflamatorno dejstvo i može pomoći i kod migrene. Smanjuje osećaj mučnine i vrtoglavicu, što je često povezano sa različitim oblicima glavobolja. Možete ga koristiti kao čaj ili ga jednostavno dodati u smuti ili hranu.
Ne bi trebalo da trpite učestale, ponavljajuće glavobolje i da neprestano koristite analgetike, zato pokušajte da malo promenite navike i praktikujete uredniji i zdraviji stil života.
Pročitajte i ovo: Zašto te u PMS-u boli glava i šta da preduzmeš
Naslovna fotografija: instagram.com/mao.ge
Brankica Milošević