Ne snalazite se sa tišinom

Ne mora svaka tišina da bude neprijatna – ako ne nastojite da je po svaku cenu ispunite ćaskanjem, ili da ubacite neku temu da biste pokrenuli razgovor, tišina može da bude vitalan deo komunikacije. Dozvolite pauzama u razgovoru da pokažu svoje značenje, jer samo je pola komunikacije vezano za verbalnu razmenu – druga polovina je neverbalna.

Pretpostavljate da drugi misle isto što i vi

Oprezno sa tom pretpostavkom, jer je verovatno sasvim pogrešna, a možda i potencijalno opasna! Nemojte izlagati svoja politička, nacionalna i verska uverenja, pretpostavljajući da ih i ostali dele – zapravo, pretpostavite da drugi uopšte ne misle isto, nego upravo suprotno. Isto je i sa svim ostalim vrednostima – možda su vaše revolucionarne, nekomformističke, liberalne, dok osoba kojoj ih izlažete ima radikalne, rigidne, patrijarhalne stavove. Naravno da možete konstruktivno da sarađujete sa nekim čije su vrednosti suprotne vašim, pa čak i da provodite vrlo prijatno vreme i da učite od osobe koja ima sasvim drugačija uverenja, samo nemojte nastupati sa svojim stavovima pretpostavljajući da ih svi ostali dele i uvažavaju.

Suviše ste radoznali

Ne možete nekoga upoznati odjednom i saznati sve relevantne detalje o njegovom životu, a morate i pretpostaviti da neko ne želi da vam kaže više od onoga što je već rekao. Dakle, ograničite svoju radoznalost i ne postavljajte previše ličnih pitanja, jer možete zvučati kao da lovite informacije, i ostaviti utisak površne, bezobrazne osobe, sklone ogovaranju.

Budite taktični sa nekim koga ne poznajete, umereno otvoreni, oprezni u pretpostavkama, uljudni i otvoreni za komunikaciju – to je preporuka za prevazilaženje nespretnosti zbog kojih možete ostaviti loš prvi utisak.


izvor naslovne fotografije: instagram.com/leoniehanne

Brankica Milošević

Comments