To ne znači da treba da gutamo pilule i da stalno budemo na terapiji, da nam život ne bi bio sumoran i da se ne bismo osećali smoreno. Ima mnogo prirodnih načina da povećamo nivo serotonina, da stvorimo u svom organizmu hemiju sreće i životnosti.

Izlažite se suncu i svetlosti – čak i kada je veštačko osvetljenje u pitanju, potrebno je da bude sjajnije i življe, da bismo se bolje osećali. Takođe je bitno držanje tela, odnosno, položaj u kome sedite – kada držite kičmu pravo, povećava se nivo serotonina, raspoloženje i samopouzdanje, a kada ste povijeni i držite se “klonulo” i “smoreno” tako se i osećate. 

Uvedite u ishranu namirnice koje sadrže aminokiselinu triptofan, jer nju organizam koristi u proizvodnji serotonina. Najviše triptofana sadrži tvrdi sir, a nešto manje krem sir, zatim posno meso, jaja, sočivo, pečurke, pasulj, heljda…U postizanju nivoa serotonina bitnu ulogu ima kompleks vitamina B (heljda, ovas, pasulj, zelena salata) i magnezijum (pirinač, suve šljive i kajsije, banane, dinja, bundeva, smokva, narandža).

Osim izlaganja suncu, uspravnog držanja i adekvatne ishrane, povećanju serotonina doprinose i vaše aktivnosti i interesovanja – vežbanje ili bilo koji oblik kretanja i rekreacije podiže nivo serotonina, kao i svež vazduh i zdrav san. Idealno je da boravak na vazduhu spojite sa fizičkim aktivnostima i da sebi obezbedite redovnih osam sati sna. 

Ostale aktivnosti se odnose na sve ono što volite – druženje sa prijateljima, hobiji, slušanje muzike, sve ono u čemu uživate i što vam donosi prijatnost. Kada se usredsredite na podizanje raspoloženja (nivoa serotonina) zatvarate krug, čim osetite priliv energije i dobrog raspoloženja – dobro raspoloženje dalje utiče na proizvodnju serotonina. 

To liči na onaj zagonetni guru savet – da biste bili srećni, budite srećni! 

​Naslovna fotografija: instagram.com/ kenzas

Brankica Milošević 

Comments