Inspirisani nedavno objavljenim zbornikom Tolkinovih umetničkih dela, “Umetnost Hobita Dž. R.R. Tolkina” (The Art of The Hobbit by J.R.R. Tolkien), odlučili smo da zabeležimo nekoliko književnih autora koji su napravili ilustracije za svoja dela. Iako je knjiga “Hobit” prevashodno namenjena deci (trilogija “Gospodar prstenova” još verovatnije), ona je dobila status klasične literature, i mi ćemo zato na našoj listi izostaviti dečiju literaturu, slikovnice i grafičke novele, jer bi, u suprotnom, bilo isuviše lako pronaći dela ispunjena ilustracijama.
Pogledajte našu listu sastavljenu od deset književnih autora koji su ilustrovali svoje radove i osetite se slobodnima da je dopunite.
Tolkin nije bio samo čudesan pripovedač, već i ilustrator – nacrtao je veoma upečatljive ilustracije i mape za dela “Hobit” i “Gospodar prstenova”. Mnoge od ovih ilustracija su se pojavile samo u nekim izdanjima knjiga.
Prvi crtež u umetničkom radu Kurta Vonegata (Kurt Vonnegut) predstavlja crtež medaljona koji visi oko vrata Montane Vajldhek (Montana Wildhack) iz 1969. godine. Četiri godine kasnije, njegov crtež “Doručak šampiona”, skreće pažnju na njega kao ilustratora.
U devetnaestom veku ovaj novelista objavljuje ilustracije za svoje najpoznatije delo “Vanity Fair” i one bivaju iznenađujuće dobre.
Ovaj književni autor i dobitnik Nobelove nagrade uvek je sam dizajnirao korice svojih knjiga, a njegova dela uglavnom su ispunjena crtežima. Za Grasa, koji je objavio par knjiga crteža, vizuelni aspekt umetnosti bitan je koliko i književni: “U mojim pesmama su isprepletani stihovi i crteži”. U delu “Pokaži svoj jezik” (Show Your Tongue) pesme su štampane pored crteža, koji često sadrže tekst pesme skiciran unutar njih, pa tekst i ilustracija lako postaju jedno.
Vilijam Blejk (William Blake) je poznat po svojim prosvećenim knjigama od kojih je mnoge ilustrovao i štampao sam. Možete videti bakropis/akvarel “Drevni dani” (Ancient of Days) koji je iz njegove proročke knjige “Proročanstvo Evrope” (Europe a Prophecy) iz 1794. godine.
Zagolicani smo naslovnom stranom prvog izdanja Eliotove knjige “Knjiga praktičnih mačaka starog oposuma” (Old Possum’s Book of Practical Cats), koja je dizajnirana od strane samog pesnika i objavljena davne 1939. godine. Knjiga je doživela i svoje drugo izdanje, ali sa ilustracijama Nikolasa Bentlija (Nicolas Bentley). Od tada je ova knjiga ilustrovana još nekoliko puta, ali i dan-danas postoji nešto veoma šarmantno u vezi sa prvobitnom ilustracijiom, koju ste u mogućnosti da vidite.
Prvi roman Ivlina Voa (Evelyn Waugh), “Odbiti i pasti” (Decline and Fall), objavljen je sa autorovim ilustracijma, koje je radio perom i mastilom. Časopis “The Guardian” je Ivlina opisao ovako: “Autor ima sjajan osećaj za humor i karakterizaciju, njegov dar za pripovedanjem je ogroman, dok su njegovi crteži potpuno usklađeni sa duhom romana.”
Kipling je odrastao u porodici umetnika – njegov otac je bio vajar. Priče za decu u knjizi “Jednostavne priče”(Just So Stories) upotpunjene su ilustracijama koje je crtao perom i mastilom. Kipling nije crtao samo za dečije knjige – smatrao je da su kratke priče za odrasle takođe dostojne ilustracija. Tako je i nastala kratka, sablasna priča “Grad smrtonosne noći” (The City of Dreadful Night), koja je objavljena 1888. godine.
Njegovi radovi su puni komplikovanih ilustracija, slika i raznih štamparskih podviga. Ilustracija koju možete videti je iz njegovog najpoznatijeg dela “Lanark”.
Džek Keruak (Jack Kerouac) je nacrtao ovu skicu naslovne strane za knjigu “Na putu” (On the Road) i zajedno sa tekstom je poslao potencijalnom izdavaču Vinu (A. A. Wyn). U poruci je pisalo: “Poštovani gospodine Vin, prilažem vam ovaj crtež kao moju ideju za dopadljive, komercijalne korice knjige “On the Road”. Mislim da je ovaj crtež savršen za korice.” Vin je, nažalost, odbio da objavi knjigu, ali je nekoliko godina kasnije ona ipak ugledala svetlost dana.
Katarina Nikolić više voli životinje nego ljude. Iskrena je, direktna i voli da filozofira. Kažu da je tvrdoglava, a ona smatra da je samo principijelna. Klasična muzika je opušta.