Izložba Dior/Lindbergh, posvećena slavnom fotografu Peteru Lindberghu, otvorena je u Galerie Dior. Pruža jedinstvenu priliku za sve ljubitelje umetnosti, mode i fotografije da dožive viziju slavnog umentika izbliza.

Lindbergh, poznat po svojoj sposobnosti da pronikne u samu srž lepote, posvetio je svoj rad prikazivanju mode kroz prizmu autentičnosti i bezvremenske jednostavnosti. Ova izložba predstavlja zbir njegovih najvažnijih dela i daje uvid u kreativni dijalog između Lindbergha i modne kuće Dior. Svako izloženo delo dosledno svedoči da je privlačnost u slobodi i samopotvrđivanju.

Izložba Dior/Lindbergh: Zašto je vredi posetiti?

Ova Dior/Lindbergh izložba, čiji je kustos Olivier Flaviano, moći će da se pogleda do 4. maja 2025. Sadrži više od 100 fotografija koje je pokojni fotograf napravio između 1988. i 2018. Ulazak u prostor Galerie Dior odmah postavlja ton koji će posetioce pratiti kroz celu izložbu – uživanje u fotografijama koje evociraju eleganciju i profinjenost, karakterističnu za Dior modni stil, ali istovremeno naglašavaju i Lindberghovu vernost prikazivanju prave ljudske lepote.

On  je poznat po tome što je u svojim radovima odbacivao nametnute standarde lepote i dao prednost prirodnosti, unoseći u modnu fotografiju nijansu humanosti  koja se danas retko viđa. Na ovoj izložbi, njegov pogled na Dioro reacije oživljava kroz crno-bele fotografije, koje nude kontrast sofisticiranih kompozicija i jednostavnosti koju je Lindbergh neumorno istraživao.

dior 1729584596 3484330593693626272 550072490 Izložbu Dior/Lindbergh ne smete da propustite ako narednih meseci putujete u Pariz

instagram.com/dior

Ono što izdvaja Lindberghov rad s modnom kućom Dior jeste njegova sposobnost da kreacije modne kuće ne prikaže samo kao odevne predmete, već kao izraze ličnosti, stavova i emocija. Njegova posvećenost naturalizmu na jedinstven način obogaćuje Dior komade, čineći ih delom celine koja govori univerzalnim jezikom umetnosti.

Lindbergh je svojim fotoaparatom nastojao da otkrije što se krije iza površine, često birajući modele koji nisu samo u trendu, nego nose karakter i autentičnost. Tako je fotografija postajala više od trenutnog prikaza odeće – postajala je umetničko delo koje slavi ljudsku lepotu i Dior viziju.

dior 1729584596 3484330593710277142 550072490 Izložbu Dior/Lindbergh ne smete da propustite ako narednih meseci putujete u Pariz

instagram.com/dior

Irina Shayk nosi Gianfranco Ferré haljinu. Alek Wek je obukao kafansku jaknu iz 1947. koja se ističe u magli saobraćaja. Freja Beha Erichsen prelazi prometnu raskrsnicu u crnoj Raf Simons haljini. Oni su samo neki od 80 modela koje je Lindbergh slikao. Zanimljivo je kako su modeli na jedan ležeran način nosili ove legendarne dizajnerske haljine – kao uličnu odeću.

Najupečatljivije fotografije izložbe, međutim, prevazilaze to snimanje iz 1988. Slika Linde Evangeliste koja ležerno stoji u pariskom baru u haljini Marca Bohana za Dior posebno “odjekuje” kao ultimativna Lindberghova slika. Ova fotografija iz 1988. godine, prvobitno objavljen u francuskom magazinu Vogue, prikazuje Peterovu idealnu ženu – slobodoumnu i spontanu.

Na ovom projektu, fotograf je proveo mesece, dane i noći radeći i lično birajući slike koje je želeo da objavi. Njemu je bilo veoma važno da se to uradi kako treba — a sami tim i celom timu koji je bio zadužen za ovu izložbu.

Ko je bio Peter Lindbergh?

Rođen je 1944. godine u Poljskoj, ali je odrastao u gradu Duisburg u Nemačkoj. Studirao je u Berlinu na Berlin Fine Arts Academy, ali pošto mu to nije bilo dovoljno, upisao je još jedan fakultet, ovog puta College of Art in Krefeld gde je studirao apstraktnu umetnost. Jedan od najvećih idola njegovog života je bio Vincent Van Gogh, za kog tvrdi da ga je svakodnevno inspirisao u radu.

Fotografijom počinje da se bavi tek 1971. godine, nakon što je dve godine radio kao stažista za nemačkog fotografa Hans Luxa, koji ga je inspirisao da otvori svoj studio 1973. godine. Lindbergh je bio prvi fotograf koji je u modni svet uneo novu formu realizma, tako što je svojom fotografijom redefinisao standarde lepote. Na ovaj čin su ga inspirisali ulični fotografi i fotografi koji su radili behind the scenes u dokumentarnim filmovima.

Promenio je modne standarde onda kada su svi počeli da preteruju sa fotošopiranjem, dok je Peter bio taj koji je insistirao na što prirodnijem izgledu kada je u pitanju fotografija. Uvek je u svakome video nešto posebno što ga čini autentičnim, a to je uvek i isticao u svom radu tako što u fokus stavi određeni deo lica. Taj mali detalj je činio osobu ispred objektiva zanimljivom bez obzira na njene godine.

Godine 2014. je čak i rekao: Odgovornost svakog fotografa je da oslobodi prvenstveno žene, pa onda sve ostale od terora mladosti i perfekcije koji stvaraju bespotreban pritisak, i do poslednjeg dana je verovao u ovo, sa čime mnogi mogu da se slože.

Preminuo je 2019. godine.

Pročitajte i: Unutar uma Tima Burtona: Fascinantna izložba o stvaralaštvu režisera koju želimo da posetimo

Naslovna fotografija: instagram.com/dior

Marina Puzić

Comments