Imate loše držanje

Istraživanja su pokazala da ako imate loše držanje, pogotovo kada jedete – recimo, previše se savijate tokom jela dok radite ili ste za laptopom – to izaziva nadutost. Važno je da sedite pravo dok jedete, a i dok se hrana vari. Zapravo, potrebno je da se trudite što više da imate pravilno držanje. Tako se neće stvarati gasovi koji izazivaju nadutost. Vežbajte držanje i pokušavajte da sebe podsetite da držite svoja leđa čvrsto, a ramena opustite. 

Imate statičan način života

Ako ste mnogo puta i tokom izolacije razmišljale zašto ste toliko nadute – razlog je upravo ta statičnost i minimalno kretanje tokom dana. Generalno, nedostatak kretanja utiče na naše zdravlje i metabolizam, zato je važno truditi se da što više budemo u pokretu. Tako ćete izbeći nadutost. Istraživanja su pokazala da samo 30-60 minuta fizičke aktivnosti svakoga dana umanjuje nadutost. Potrudite se da idete češće u šetnju ili pronađite načine koji vama odgovaraju, kako biste se više kretale. 

Porcije obroka su velike

Znate one dane, određene praznike koji podrazumevaju toliko hrane na stolu da je prosto nemoguće da ne pojedete previše? Složićete se sa mnom da ti obroci definitivno nikad nisu normalnih proporcija. Dakle, kada jedete veću količinu hrane nego što je vašem telu potrebno, naravno da se nećete osećati dobro. Isto tako, ta hrana se dosta sporije vari.

Veće porcije obroka i nedostatak intuitivnog unosa hrane podstiče nelagodu nakon jela i nadutost u većoj razmeri. Svako telo je različito i ima drugačije potrebe kada je u pitanju hrana. Rešenje je da jedete što sporije i da što više žvaćete. A ono najbitnije je da prestanete da jedete čim osetite da ste site.

Pod stresom ste

Stres, takođe, može biti jedan od razloga nadutosti. izaziva potrebu za konzumiranjem različitih namirnica u u većim količinama (a u većini slučajeva uopšte nismo ni gladne) ili pojačava potrebu za čašom vina u podne. Stres se nekako konstantno provlači tokom dana, bilo zbog posla ili drugih situacija. Blokira normalno funkcionisanje našeg tela, samim tim i varenje. Dakle, loše utiče na naše zdravlje. Nađite vreme za sebe, odredite periode u danu kada ćete se fokusirati na pronalazak svog unutrašnjeg mira i opuštanje. Takođe, izbegavajte da jedete kada ste mnogo nervozne!

Vaše telo je osetljivo na hranu koju jedete

Pojava koja je nedokučiva, ali sasvim normalna. Prosto postoji hrana i uopšteno određene namirnice koje ne prijaju vašem telu, pa je samim tim razgradnja istih dosta slabija. A to onda dovodi do nadutosti. Kada primetite da ste specijalno naduvene posle određenog jela – trudite se da obratite pažnju na određene namirnice u tom jelu, koje su, verovatno, uzrok ovog problema. Ako ne budete često jele one namirnice koje vašem organizmu smetaju, smanjićete nadutost. Ukoliko primetite da vašem telu ne prija ništa što jedete, pokušajte da nađete način da se izborite sa tim. Dnevnik ishrane je najbolji način da uspete da otkrijete kako da uspostavite najbolju ishranu, koja vam neće toliko smetati.  

Naslovna fotografija: instagram.com/haylsa

Anja Dragović

Comments