Modni diktat i autentičnost su uvek imali napet odnos – delom u sukobu, delom u sinergiji.  A sklad je uvek zavisio od vašeg doživljaja onog što je cool i načina da to unesete u svoju pojavu. Ako se pitate kako da budete moderni, a da ne izgledate kao svi ostali, našli ste se pred dilemom koju svaka generacija i svaka osoba rešava sama.

U potrazi za sopstvenim stilom, sa željom da izbegnete modni diktat, a da ipak budete cool i zapaženi i da se pritom dobro osećate – nastavite da istražujete. Gen Z jednostavno pita chat GPT. U zavisnosti od podataka koje joj ponudite, AI vam može dati inspirativne odgovore. Korisno je i da obratite pažnju na komplimente, kako biste uočili obrazac. Za neke kombinacije ćete dobijati puno pohvala, a neke će proći nezapaženo. Ti uvidi vam mogu pomoći da težite ka dopadljivim kombinacijama, prilagođavajući ih za maksimalnu udobnost. Osim ako vam sve to nije potpuno sumnjivo i sve dalje od autentičnosti.

Kako da budete cool, dok su svi u trendu?

Možete pronaći inspiraciju na Instagramu, ili TikToku – gde se trendovi lansiraju na dnevnom nivou i svi nastoje da budu što originalniji i zapaženiji.

Ali, ako na društvenim mrežama svi izgledaju kao na takmičenju za „najkul“ nagradu, možda ne želite da im se pridružite u trci. Jer, i to je samo još jedan trend. Biti viđen, biti lajkovan, sakupljati komplimente, boriti se za pažnju i odobravanje. Zvuči kao materijal za psihoterapiju, pre nego kao recept za zadovoljstvo sobom.

 Kako da se razlikujete i budete cool, dok su svi oko vas u trendu?

Ukus i originalnost su nekada bili pitanje ličnog osećaja, smisla za „otkačeno“, za subverziju, za bunt. Ne želeći da se uklopite, već da se nametnete i ostavite utisak, mogli ste istraživati svoju autentičnost na ultimativno cool način. Znalo se šta znači cool – biti zanimljiv i jedinstven, ne samo po načinu oblačenja, već po opštoj i supkulturi.

Danas je estetika misterije pretvorena u TikTok kategorije – Skandi-estetika, castlecore, coquettecore. Svaka od njih nudi iluziju autentičnosti dok zapravo predstavlja modni diktat, koji vam nalaže šta da obučete, šta da čitate, šta da želite. Trendovi koji žvaću i izbacuju reference pre nego što mogu da stvore neko dublje značenje.

Algoritam u službi trendova

Kad pogledate ponude koje vam algoritam nudi, možete se osećati kao beskonačni odraz ogledala u ogledalu. Fiktivne verzije vas, koje još niste odabrali da budete, bore se za vašu pažnju. I ni sa jednom ne uspevate da se povežete u potpunosti.

Internet modni diktat podstiče emocionalnu nesigurnost i dislokaciju. Svaka referenca koju uhvatite vodi ka sledećoj. Biti svoj, biti cool, više nije osećaj i način na koji izražavate sebe. To je formula – 3 procenta ličnih podešavanja, 97 procenta algoritma.

Zamorno. Nostalgija za boljim „analognim“ vremenima je tako patetična i nekul. Tražimo inspiraciju i utehu u prošlosti, a sve novo deluje kao ponovljeno. Kada ste poslednji put nešto doživeli kao otkriće? Da li je zaista već sve rečeno, doživljeno i prikazano? Da li je inovacija samo interpretacija? U modi. I u životu.

Kada otvorite stranicu za istraživanje na TikTok-u, sve je savršeno podešeno da se oblikuje u vaše želje, pre nego što uopšte znate šta želite. Termin koji je skovan za ovaj trend je „algoritamska homogenizacija“ – gde je algoritam, koji pokreće veštačka inteligencija, dizajniran da uči o vama i optimizuje sadržaj koji primate. Može biti od pomoći. Deluje kao mač sa dve oštrice i paradoks – što ste posebniji, to ste „istiji“.

Modni diktat i ostali okviri

Možda je oblik novog bunta odupreti se potrebi da budeš viđen, lajkovan, coll. Tiho biti ono što jesi (ništa posebno), iskreno voleti, odupreti se potrebi da budeš nešto više. Ali i to je već trend. I ovo se proteže dalje i dublje u supkulturu. Kada je sve tako lako dostupno, postaje sve teže i teže rezonirati – muzika, filmovi, knjige, način razmišljanja i življenja.

Način na koji se povezujemo i pronalazimo ono što nam se sviđa na mreži zavisi od toga koliko možemo da se povežemo. Influenseri i kreatori sadržaja koji su nekada bili povezani, sada se osećaju van domašaja. Oblačimo se radi rezonancije, a ne revolta. Modni diktat je pretvorio način da budete cool, u mrežu referenci u stalnoj rotaciji.

Da li to znači da je „kuloća“ izgubila smisao? Ako je biti kul sada mejnstrim, to više nije kul. Kvalitet napetosti između trendova i autentičnosti se promenio. Kad počnete da mirite suprotnosti, otkrivate da se one već prožimaju. Gde god tražite originalnost, ona vam se već nudi, gotova i upakovana.

Sloboda od svih diktata, uključujući i modne, predstavlja nedosežni ideal. Možda sloboda i ne postoji van zadatih okvira i van ideala. Ali postoji težnja. Ka udubljivanju i produbljivanju, umesto ka širenju i prikazivanju. Kad pronađete makar mrvicu autentičnosti, čuvajte je i branite od trendova, u čemu god da ste je pronašli. Ili uđite u trku i promovišite soptveni trend.

Pročitajte i ovo: Da li ste čuli za “meta face”? Istražujemo uticaj AI na standarde lepote

Brankica Milošević