Imate prava na sopstvenu ušteđevinu

Ako novac koji je vama lično na raspolaganju štedite ili ulažete, to je vaša stvar i taj novac treba da vam pruži osećanje sigurnosti, ili da posluži nekim vašim ciljevima. Nemojte ga shvatati kao “crni fond” i partner ne sme računati na taj vaš krizni štek. Dakle, ne mora ni da zna za njega. Ako jednog dana odlučite da taj novac uložite u posao koji partner želi da pokrene, to će biti vaša investicija, koja treba da vam se isplati. Partner takođe može da ima ušteđevinu koja se vas ne tiče i na koju ne možete da računate. Tako ćete izbeći osećaj da onaj ko nije štedljiv i ne planira, iskorišćava onog ko razmišlja o budućnosti i štedi novac.

Pitanje troškova izlazaka i provoda

Ako partner želi da vas izvede na večeru, platiće to sopstvenim novcem, a vi ćete biti zahvalni i počešćeni. Sledeći put, vi ćete odvesti partnera negde i platiti troškove zajedničkog provoda. Ako planirate odmor, napravićete “fond za odmor” ili će plaćanje letovanja na desetinu rata ući u zajednički kućni budžet.
Jasno postavljanje prioriteta i određivanje zajedničkih ciljeva, pomoći će vam da kontrolišete troškove i upravljate primanjima, bez stalnog sukobljavanja oko ličnih afiniteta u raspolaganju novcem.


izvor naslovne fotografije: instagram.com/humanlovers

Brankica Milošević

Comments