Meditacija ili “stišavanje uma” je tehnika od davnina poznata narodima bliskog i dalekog Istoka. Vremenom, ljudi na Zapadu su takođe postali svesni njenih blagodeti. Meditiranje je postalo globalni trend, a o njenim pozitivnim efektima na zdravlje, napisani su brojni tekstovi.
Za mnoge je ova tehnika još uvek pomalo zastrašujuća i nepoznata, pa vam zbog toga predstavljamo nekoliko saveta kako da meditirate.
Redovno praktikovanje
Prva stvar koja je važna, ako želite da osetite koristi od meditacije, to je da je redovno upražnjavate. Kada vam ona postane dnevna rutina, a vi znate da jednom dnevno odvajate 10 do 15 minuta za nju, njeni pozitivni efekti neće izostati.
Istezanje
Pre nego što sednete u odgovarajući položaj za meditaciju, istegnite mišiće. Na taj način ćete pružiti sebi udobnije sedenje, a takođe i bolje usredsređivanje “na vašu suštinu”.
Započinjanje sa disanjem
Duboko disanje usporava srčani ritam, opušta mišiće i pomaže vam da umirite misli. Kada sve to uradite moći ćete lako da započnete meditiranje.
Meditirajte sa svrhom
Iako zvuči jednostavno, usredsređivanje na “jednu tačku” je veoma težak posao. Da bi vam on bio lakši, tj. da biste se lakše “isključili iz realnosti”, odredite razlog zbog kojeg meditirate.
Savladavanje nadolazećih misli
Uobičajeno je da se početnicima tokom meditacije dešava da im se pojavljuju misli “zašto ne mogu da se fokusiram”, “šta ja ovo radim”, ili razmišljanja o tome šta treba da urade posle. Kada se to desi ne treba odustajati, nego se opet usredsrediti na disanje i pustiti da te misli odu.