Iskoristite moć životne sredine. Nered odvlači pažnju, a neorganizovanost izaziva stres. Svačiji prag tolerancije na stepen neorganizovanosti, odnosno pojam urednosti i sređenosti je različit. Ako niste perfekcionista, ili ono što se naziva „bolesno pedantnom“ osobom, biće vam lako da sredite svoj lični prostor i održavate red na optimalnom nivou. Kada ste u stanju borbene gotovosti, vaš um propušta nevažne stvari (jer ste usmereni na ono što morate i što je prioritet) i zato možete lako preći svoje granice tolerancije nereda i neorganizovanosti, a da to uopšte ne primetite. Nagomilaće vam se neoprani sudovi, zanemarićete nameštanje kreveta, brisanje prašine, pranje odeće… Vi nećete registrovati da vas nered „napada“, ali vaš um će neurednu okolinu doživeti kao pojačivač anksioznosti, uhvatiće signal „nešto nije u redu“ van vašeg opsega svesti i pojačaće hemiju anksioznosti. Dakle, zacrtajte održavanje vašeg optimalnog nivoa organizovanosti kao prioritet – zapišite stvari koje dnevno treba da uradite, da ih ne biste zanemarili. Možda izgleda šašavo da sebi pravite podsetnik o tome da namestite krevet čim ustanete, operete sudove posle svakog obroka, uključite veš-mašinu i usisivač barem jednom nedeljno, ali biće vam od koristi. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @atyourtaste


Preispitajte svoju ideju savršenog dana. Zato što se menjate i ono što vam je bilo idealno i važno juče, može se bitno razlikovati od vizije koju imate danas. Neke stvari koje su vam ranije bile potrebne i ugodne, gube važnost. Vaše potrebe i afiniteti se menjaju, razvijaju se i evoluiraju zajedno sa vama. Svakih nekoliko meseci preispitajte svoj idealan dan – možda u nekom trenutku otkrijete da on ne započinje šoljom kafe, nego vežbanjem uz otvoren prozor, ili da vam nije potrebna popodnevna dremka od dva sata, nego meditacija od pola sata. Ili, da se on ne završava igranjem igrica na telefonu dok ležite u krevetu, već čitanjem knjige, ili slušanjem opuštajuće muzike. 

Obratite pažnju na obrasce koji vam se vraćaju kao bumerang. Kad usporite i počnete da primenjujete strategiju prioriteta i kanalisanja stresa, možete otkriti da imate više „praznog hoda“ nego što ste navikli i da se anksioznost u vama podiže suočena sa dosadom, odnosno, osećanjem da ste neproduktivni i strahom da nemate šta da radite, ukoliko ne jurite po svojoj mentalnoj maršruti, kao hrčak po točku. Prepoznajte tendenciju da se preopterećujete i kreirate atmosferu prezauzetosti i iscrpljenosti, jer je to bio način da sebi odvratite misli od iracionalnih strahovanja i briga. Ne treba vam odvraćanje pažnje, nego njeno usmeravanje na praćenje i razumevanje unutrašnjih procesa. Ponašajte se prema sebi kao prema rekonvalescentu koji je došao na banjski oporavak. A to znači dijetalna hrana, masaža, plivanje, svež vazduh, kretanje, opuštanje – vaš najvažniji posao u banji je da brinete o sebi. 

Naslovna fotografija: instagram.com/atyourtaste

Brankica Milošević 

Comments