Nađite “grupu za podršku”
Osećaćete se mnogo bolje kada se povežete sa drugima koji imaju slična iskustva, sa kojima možete da razgovarate o svojoj nesigurnosti i strahovanjima. Kada shvatite da niste sami u tome i da samo prolazite kroz proces kroz koji prolaze i drugi na isti način, ili su već kroz njega prošli, laknuće vam – sve je u redu sa vama. Možda nikoga ne poznajete (jer ste u novom gradu, na novom poslu), ili niko blizak vama nije imao takvo iskustvo, ali razgovarajte sa ljudima usput – dovoljno je da pomenete da se osećate čudno zbog velikih promena u svom životu i neko će vam odgovoriti sa razumevanjem. Najbolji je razgovor uživo, ali i preko društvenih mreža možete pronaći osobe koje se osećaju isto kao i vi – možda neke grupe već postoje, a možda vam neko odgovori na objavu.
Pronađite nešto što vas umiruje
Radite nešto što vam pruža stabilnost i od čega se osećate dobro. Fizičke aktivnosti su dobre, ali ako vas taj zadatak dodatno stresira, radite bilo šta u čemu se osećate bezbedno – gledajte omiljenu seriju, čitajte ili gledajte sadržaje koji su vam poznati i koje volite. Bitno je da ugodite sebi, a da to nije posezanje za mehanizmima kao što je uteha hranom, preterano spavanje, ili okretanje porocima. Ukoliko se osećate preplavljeno i to prevazilazi vaše kapacitete, potražite stručnu pomoć – to je zdrav i odgovoran izbor.
Ne osuđujte sebe
To je verovatno najteži zadatak, zato što stalno govorite sebi da ste ludi, prebacujete sebi što pokazujete takvu slabost i što podležete anksioznosti, umesto da budete srećni i uzbuđeni, kao što verujete da bi normalna osoba trebalo da se oseća. Radije pohvalite sebe što se se usudili i krenuli u promene – to sa čim se suočavate nije lako, i dobro vam ide. Uostalom, promene su jedina životna konstanta i ovo vam je prilika da steknte iskustvo i osnažite se, pa ćete ih sledeći put lakše prihvatati i podnositi – jer, one vam sigurno predstoje.
Naslovna fotografija: instagram.com/stylegator
Brankica Milošević