Pronalaženje boljeg posla
Nekad bolji posao nije onaj koji je bolje plaćen, nego onaj čija kultura organizacije više odgovara našim uverenjima i vrednostima. Pošto je zdravlje definitivno najvažnije, mnogo je pametnije istražiti sve mogućnosti (i sagledavati ih iz ugla organizacije i atmosfere kolektiva, a ne prema plaćenosti), jer možda ćeš biti mnogo opuštenija i srećnija na poslu koji ti više leži – a na njemu ćeš možda i lakše napredovati.
Izvuci maksimum iz nepovoljne situacije
Prihvati prekovremeni rad kao neminovnost. Razmišljaj unapred o tome kako da se bolje organizuješ i da ga smanjiš, razmotri različite scenarije – upotrebi dosadašnje iskustvo, koje ti govori da se neke stvari odvijaju na nepromenljiv način, da se mnogo vremena gubi u čekanju da drugi urade svoj deo posla i napravi koncepte koje ćeš samo popuniti kad imaš sve što ti je potrebno za rad. Tako ćeš skratiti vreme prekovremenog rada, i popuniti prazan hod, dok čekaš.
Prepoznaj ponavljanje nepromenljivih situacija
Opet se nalaziš u istoj situaciji? Da li je to zbog sistema, ili zbog tebe? Ako je zbog sistema, prihvati to i ne gubi energiju nervirajući se – uloži je u smanjenje posledica po sebe i rezultate rada. Možeš pokušati da vrhu hijerarhijske lestvice saopštiš svoja zapažanja i predloge, a ako ne budu uvaženi, možeš nastaviti da radiš konstruktivno, sa jasnim razumevanjem onoga što je moguće i onoga što nije. Tako postupaju zrele osobe, koje vode računa o sebi i korektno obavljaju svoj posao.
Izvor fotografija: instagram.com/cosmo.woman
Brankica Milošević