Ostavite razloge svađe za sobom, kad je sukob već završen. Ne nabijajte na nos partneru jednu te istu grešku uvek iznova. Ako može, neka popravi ono što je učinio, ako ne može, oprostite mu i pređite preko toga.
Ne napuštajte raspravu, ne odustajte od svađe, ne prekidajte je – nego usmerite raspravu u traženje rešenja. Budite iskreni i pošteno posmatrajte i svoje i njegove postupke i isterajte stvar do kraja. Prekinuta svađa će se nastaviti pre ili kasnije.
Možda ste se posvađali i oboje ste uvređeni i povređeni, a rešenju se niste ni malo primakli i osećate se beznadežno. Ne pokušavajte da pronađete rešenje odmah. Sačekajte da se osećanja smire, da steknete potrebnu distancu i da malo razumnije sagledavate stvari, uzmite predah od razgovora i držite konce svakodnevice, držite se rutine. Kad budete spremni, znaćete, imaćete neku ideju i neki predlog.
Ako ste povredili partnera, nije dovoljno da kažete da vam je žao i da se izvinite. Morate reći zašto vam je žao, da bi partner uvideo da ste svesni i da se iskreno kajete. Često se posle svađe izvinjavamo da bismo smirili situaciju, a ne zato što stvarno mislimo da treba da se izvinimo i da smo nešto pogrešili. Uviđanje i prihvatanje greške je deo izvinjavanja i opraštanja.
Naslovna fotografija: instagram.com/ricgm
Brankica Milošević