Strah i teskoba

Sve rašireniji problem savremenih ljudi – anksioznost – zasniva se na osećanju straha i teskobe koji su zatvoreni u nama i mi u njima i iz kojih ne umemo da iskoračimo, osećajući se ugroženo svuda i od svih. Strah nas parališe, stavlja nas u poziciju žrtve, oduzima nam sposobnost rasuđivanja i delovanja. Perfidan strah u vidu anksioznosti, odnosi nas van sadašnjeg trenutka (i oduzima moć svesnosti i preduzimanja adekvatne akcije), držeći nam um okupiran brigom i stresom zbog svega što sutrašnjica može doneti.

Kada se suočavamo sa strahom, terba da imamo na umu da nemamo šta da izgubimo – osim straha. A on se pobeđuje hrabrošću, ljubavlju, istinom. Potrebno je da prihvatimo da i najbolji planovi mogu da propadnu i da faktor nepredviđenog uvek postoji i da prigrlimo ono što nam život donosi.

Nezadovoljstvo sobom, samosažaljenje

Iz dugotrajnog nezadovoljstva sobom može da se razvije duboka depresija, sa krajnje negativnim efektima na zdravlje, naročito na probavu. Ovo osećanje se može kontrolisati telesnim postom – u smislu ograničavanja ishrane na sveže voće i povrće, ali i mentalnim postom – odbacivanjem toksičnih misli, reči i dela, odnosno mislima i rečima hvale i podrške za sebe, kao i za sve oko sebe.

Izvor fotografija: instagram.com/mikutas

Brankica Milošević

Comments