Posle tridesetih – dolaze četrdesete i tada već počinjemo da osećamo dejstvo godina, naročito ako imamo kilograme viška i ako su već počele predklimakterične tegobe. Stručnjaci savetuju vežbe otpora, kao optimalan način sagorevanja kalorija – one sprečavaju nakupljanje masnoće i podstiču sagorevanje kalorija, a takođe sprečavaju drastičan pad mišićne mase u narednim decenijama. Ako vas muče bolovi u leđima, koristan je pilates, a joga je i dalje najbolji izbor – vežbe možete kombinovati, ili na mesec dana smenjivati načine treniranja. Kako se bližite pedesetoj, prolazite kroz menopauzu ili ulazite u nju, smanjuje se nivo estrogena, što povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti. Intenzitet vežbanja treba umanjiti i prilagoditi – duga pešačenja u prirodi ili kraće, ali brze šetnje, kao i tai či vežbe, biće odličan izbor za održavanje mentalne i fizičke ravnoteže.
Plivanje je takođe veoma preporučljivo, kao i ples – vežbanje treba da bude zabavno i opuštajuće (uz kardio vežbe, kao što je brzo hodanje).
Kondicija se održava aktivnošću, a sa godinama mišići gube tonus i periodi neaktivnosti imaju veće posledice – ne treba se “uležati” i “usedeti” već aktivnosti prilagoditi svojim sposobnostima i zahtevima zdravstvenog stanja. Osim toga, fizička aktivnost održava mentalnu stabilnost i kognitivne sposobnosti, pa je kretanje preporučljivo i neophodno.
Posle šezdesete i kasnije, kad prestanete da jurite i žurite i usporite životni tempo i vežbanje i kretanje se prilagođava sporijem ritmu života. Starost nije tako teška, ako čuvate zdravlje i gajite aktivan odnos prema životu.
Izvor fotografija: unsplash.com
Brankica Milošević