Potrebna vam je tačka oslonca

Napad panike karakteriše gubitak orijentacije, strah od gubljenja svesti i osećanje bespomoćnosti i fizičke nestabilnosti. Dobro je da se u trenutku kad osećate da vam tlo realnosti izmiče, fizički uhvatite za nešto čvrsto – za kvaku, dovratak, stub, da sednete bilo gde da biste bili bliže tlu, a od velike je pomoći da sa sobom u tašni uvek nosite neki predmet koji izaziva pozitivne emocije. Bočica sa omiljenim parfemom (ili parfemom koji koristi vaša voljena osoba), dečiji crtež, komad tkanine sa maturske haljine – sigurno možete da pronađete takav predmet, koji za vas simbolizuje sreću, sigurnost i pozitivnost i čije će vam dodirivanje, gledanje, mirisanje, skrenuti misli i ukinuti dotok energiju u pravcu straha i teskobe.

Budite svesni i prepoznajte simptome

Kad naučite da prepoznajete simptome napada panike, postigli ste mnogo – teskobna osećanja, strah i užas će se pojaviti, a vi ćete ih uvažiti prepoznavanjem i imenovanjem. Kad možete da kažete sebi “ok, ovo je strah, ovo su iracionalne misli koje počinju da se množe, srce mi se ubrzava, vrti mi se u glavi i izgleda da počinje napad panike”, onda možete da dodate i “to je samo napad i uskoro će proći”. Prepoznavanje fizičkih i psihičkih simptoma u trenutku kada se dešavaju, stavljaju vas u središte sadašnjeg trenutka, a svesnost i prisutnost zaista pomažu i onda kad vam je najgore, kad ste ranjivi i bespomoćni i imate osećaj da niko i ništa ne može da vam pomogne.

roberto nickson oQJO7TpRZj0 unsplash e1593169219416 Kako izaći na kraj sa napadima panike

Ne dozvolite hiperventilaciju

Tokom napada panike, srce se uzlupava kao da trčite i ostajete bez daha, pa lako može da se desi da hiperventilirate ubrzano dišući i gutajući vazduh. Ne dozvolite da se to desi. Na prve titraje uzlupavanja srca počnite da dišete lagano i duboko – brojte, udah tri, izdah šest – brojanje pomaže da se usredsredite na disanje i da svesno prođete kroz napad.

U tim trenucima pomažu disanje u papirnatu kesu, kao i voda – umijte se, nakvasite ruke i potiljak, upotrebite kockice leda da osvežite ruke i lice, ako su vam dostupne u tom trenutku.

Recite sebi, gde god se nalazili u tom trenutku, da ćete biti bezbedni, da će napad panike proći i zatim ćete moći da se saberete i da nastavite dalje. Ne očekujte da će okolina imati mnogo razumevanja za vaš problem – iako su danas depresija i anksioznost poznate i priznate tegobe (jer su sve češće u savremenom svetu, naročito kod mladih), a i napadi panike povezani sa anksioznošću su takođe u porastu, ljudi obično ne reaguju adekvatno, kad se nađu u blizini osobe koja proživljava napad panike. Dobro je da pozovete nekog bliskog u koga imate poverenja, ko poznaje vas i vaš problem – možda je ta osoba vaša tačka oslonca i ona deluje na vas umirujuće.

Naslovna fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments