Motivacija može izostati, koliko god osećali da je za vas dobro i korisno da se pokrenete u nekom pravcu – pronalaženje motivacije može biti teško bilo da želite da krenete u teretanu, oribate kupatilo ili napišete roman.
Čekajući da vas nešto pokrene iznutra, da motivacioni pogon proradi, osećate se frustrirano, jer se ništa ne dešava. Ali, ako se ne pokrenete, ništa se i neće desiti samo od sebe. Svesni ste da to zavisi samo od vas i preplavljeni pomešanim osećanima – zbunjeni ste, ljuti na sebe, nezadovoljni, nervozni i dezorijentisani.
Kako pronaći motivaciju – ovo su trikovi
Kada vam fali pokretač, možda ćete morati malo da pogurate stvari, na mišiće. Motivacija i inspiracija su blagoslov, ali disciplina je ono što vas drži na putu kojim ste krenuli. To znači da je lako izgubiti početni polet – zapravo, to će se sigurno desiti – i za ponovno pronalaženje motivacije se morate potruditi.
Umesto da čekate da vas motivacija pogodi i podigne, vežbajte mišiće samodiscipline, kojima ćete je staviti u pogon, kada oslabi ili nestane.
Odlučite da odvojite 5 minuta i samo počnite
Pronalaženje motivacije obično znači naterati sebe da počnete. Trik je u tome da ne morate da radite nešto na šta morate sebe da naterate satima – dovoljno je da odvojite pet minuta za početak.
Dakle, recite sebi da ćete pet minuta organizovati nered, pisati ili vežbati – i samo počnite. Posle pet minuta ćete možda otkriti da ste „uhvatili zalet“ i da možete da nastavite. Ako niste, pređite na nešto drugo, pa opet odvojte tih pet minuta – možda ćete malo „šlajfovati“ na početku, ali u nekom trenutku ćete uspeti da se fokusirate i zaboravićete da merite vreme.
Promenite način na koji razmišljate o zadatku
Kada ne osećate da ste motivisani da završite ili započnete zadatke koje znate da treba da obavite, možda treba da napravite male promene u načinu razmišljanja o tim zadacima. Možda pronalaženje motivacije za vas znači da pronađete zabavu u nečemu što radite. Ili da razmišljanje u stilu „uh, baš me mrzi“ transformišete u razmišljanje o razlozima i benefitima.
Na primer, možda vam pronalaženje motivacije za vežbanje teško ide – zapitajte se zašto uopšte treba da vežbate? Pitajte sebe da li želite da živite duže? Da li želite da budete vitalni u starosti? Da bolje izgledate i da se bolje osećate?
Pronađite razloge koji su za vas istiniti i ubedljivi i lakše će vam biti da se pokrenete i uhvatite tempo.
Pročitajte i ovo: 7 načina da ponovo osmislite svoj život – kad se nađete u klopci besmisla
Pronalaženje motivacije prevazilaženjem strahova
Ponekad ne uspevamo da se pokrenemo i započnemo zadatak zbog dubokih strahova i fobija. Odlažemo pisanje, jer strahujemo da nismo dorasli zadatku i da se nikada nećemo izboriti. Ili strahujemo da nećemo uspeti i da ćemo se uzalud truditi.
Da biste pronašli motivaciju, ponekad morate da razmotrite svoje strahove i utvrdite šta je u njihovoj suštini, odakle dolaze i kako nas sputavaju. A onda ih možemo izazvati i odlučiti da ne verujemo svojim strahovima i da prikupimo hrabrost.
Pronalaženje motivacije kretanjem
Ne možete da se pokrenete u pravcu započinjanja nekog zadatka? Idite u šetnju. Kretanje podstiče cirkulaciju, uključujući i dotok krvi u mozak, što podstiče mentalnu jasnoću i podiže energije. Dok hodate, možete se mentalno pripremiti za zadatak koji treba da obavite, dovodeći sebe u pravo stanje uma, pre nego što se poduhvatite posla.
Nagradite sebe
Mozak voli nagrade – iako bi osećaj postignuća trebalo da bude samo po sebi nagrada, to nikada nije nešto što nas motiviše. Upotrebite trik i nagradite svoj um, baš kao što biste nagradili kućnog ljubimca kad ispuni vaš zahtev. Postavite nagradu kojoj ćete težiti u svakom segmentu rada – to mogu biti sitnice u kojima uživate, kao što je da se opustite uz kafu, da odgledate epizodu omiljene serije, ili kupite sebi nešto lepo. Odlažite zadovoljstvo koje ste sebi namenili, dok ne završite posao. A tada, kad dobijete nagradu, to ne pamti samo vaš mozak, već i vaše telo. Sa razrađenim sistemom nagrađivanja, pronalaženje motivacije će lakše ići.
Planirajte unapred
Samodisciplina se odnosi na sposobnost da preduzmete akciju i obavite stvari, uprkos tome kako se osećate ili drugim preprekama.
Dodavanje zadataka u kalendar ne samo da vam može pomoći da upravljate svojim vremenom, već može i da vas motiviše da dovršite ono što treba. Takođe, na taj način razvijate sposobnost da nadjačate svoja osećanja i obavite stvari, bez obzira da li postoji motivacija ili ne.
Pročitajte i ovo: Transformativni koraci koje treba da preduzmete da vam 2025. bude najbolja godina do sada
Naslovna fotografija: instagram.com/danielleebrownn
Brankica Milošević