Recite pravi razlog zašto odbijate
Kada nešto odbijamo, često dajemo nedovoljno jake razloge, okolišamo iz straha da ako kažemo pravi razlog, to će zvučati isuviše surovo. Istina je da će ljudi bolje reagovati na prave i iskrene razloge, nego na one okolne i izmišljene.
Zato, ako smatrate da imate previše posla, najbolje je da to kažete. Ako mislite da niste dovoljno plaćeni za sav taj posao, to i recite. Objasnite vašem nadležnom šta ste sve postigli na datoj poziciji i šta sve trenutno radite.
Ovo može pomoći na to da poboljšate uslove na vašem poslu. Ako ćutite i samo prihvatate poslove, vaša frustracija će rasti, a vi ćete biti sve više nezadovoljni, pa čak i ogorčeni, što može prerasti u animozitet prema poslu.
View this post on Instagram
Nemojte biti nekulturni, a ni previše fini
Veoma je bitno kako ćete reći “ne”, nemojte da učinite da se neko oseća loše zato što vam je tražio pomoć. Budite saosećajni, napomenite da ste svesni da odbijanjem taj posao dajete nekom drugom, ali da želite da budete od pomoći što više možete i da biste rado učestvovali u tom projektu, ako procenite da imate dovoljno vremena za to.
Naravno, ako ste već napomenuli da imate previše posla, ne bi bilo u redu da vaše kolege i poslodavci primete kako uzimate duge pauze, listate storije na Instagramu i pravite selfije u okviru radnog vremena.
Još jedna stvar na koju treba obratiti pažnju jeste da postavite jasne granice. Nemojte povlačiti granicu ili ostaviti prostor da ćete se možda predomisliti. Tada će vaš poslodavac nastaviti da pomera vašu granicu i vi ćete na kraju prihvatiti dodatni posao, iako ste isprva rekli da to ne želite.
Naslovna fotografija: instagram.com/InspiringInstaFeeds
Jovana Petković