Ukoliko ste sigurni da je ovo vaš problem, ipak nije nemoguće regulisati nivo kortizola u krvi. Ljudi koji su pod stresom često se bore i sa nesanicom, što samo pogoršava probleme, jer ne omogućava obnovu organizma. Kada spavate 8 ili više sati kortizol je prisutan u veoma malim količinama i na taj način ga je najlakše regulisati.

Postoje i druge, jednostavne aktivnosti kojima možete aktivirati vaš organizam i navesti ga da proizvodi hormon sreće. Igranje sa kućnim ljubimcem, čitanje, slikanje, plesanje, kuvanje ili vežbanje samo su neki od hobija koje možete isprobati kako bi se osećali srećno i zadovoljno i stimulisali proizvodnju endorfina.

Ipak, možda najlakša, ali i često najpotrebnija aktivnost za osobe koje prolaze kroz težak period jeste – plakanje. Istraživanja su pokazala da plakanje omogućava održavanje male količine kortizola u krvi, a plakanjem ćete se i osloboditi brojnih negativnih osećanja koja ste skupljali dugo vremena.

Kada se duži vremenski period osećate anksiozno i stres je deo vaše svakodnevice, sa posledicama se ne možete izboriti odmah. S vremenom, vaše telo će se zalečiti i spolja i iznutra ukoliko ga pazite i negujete, tako da nemojte biti grubi prema sebi. Vaša koža ispašta zbog različitih spoljnih uticaja, zato ne dozvolite da izgubite samopouzdanje zbog upale koja će s vremenom proći. Hidrirajte svoje lice i telo, spavajte i ne eksperimentišite sa skincare rutinom. Eliminisanje agresivnih supstanci iz rutine, omogućiće vašoj koži brz oporavak.

Naslovna fotografija: instagram.com/parisianamour

Aleksandra Aničić

Comments