Dr. Rosanna Guadagno, socijalni psiholog sa Univerziteta Stenford, koja je istraživala društveni uticaj i viralnost, kaže da je humor važan način za povezivanje ljudi: “Jedan od načina na koji možete saznati kada veza postaje jača, posebno kako vreme prolazi i provodite više vremena zajedno, jeste po tome da li počinjete da razvijate razne viceve koji samo za vas dvoje imaju neko značanje, objašnjava ona. Mim je vizuelna verzija toga. Služi istoj psihološkoj funkciji uspostavljanja zajedničkih ideja, percepcija, šala i zajedničkih iskustava.” U svetu u kojem se parovi sve češće pronalaze preko interneta, mimovi mogu da budu mali prostor za razgovor.
Mimovi o vezama, kao i mimovi o ulogama koje oni zapravo imaju u vezama, sve su češća pojava na Instagramu. I dok parovi sigurno vole da se međusobno taguju u mimovima o zajedničkim opsesijama pop kulture ili opskurnim malim životinjama, ništa im nije toliko važno kao mim koji je samo “tako mi”. Značajno je da baš kao što su mimovi olakšali razgovor o temama poput depresije i mentalnih bolesti, tako su rasvetlili i određene nesigurnosti koje svi mi osećamo u vezama: “Ponekad je teško razgovarati o našim emocijama, naročito o željama, osetljivim osećajima, o stvarima koje ljude čine ranjivim”, kaže dr Guadagno. “Pomoću mimova možemo da izrazimo neka negativna osećanja, a to je na neki način, manje formalno i manje zastrašujuće, jer ne morate da ih izgovorite rečima niti da ih zaista pripišete sebi.”
Na ovaj način, mimovi su revolucionirali komunikaciju, omogućavajući nam da prenosimo informacije o širokom rasponu tema – od mačića preko politike do smrti – na način koji se oseća i promišjenim i nenamernim, ozbiljnim i bezobraznim. Za razliku od filmova, pesama ili slika, mimovi su veoma male veličine i lako se prenose. Iz tog razloga, mimovi imaju neobičnu i neviđenu sposobnost da nas povežu i okupe, bilo kao velike grupe ili parove.
Naslovna fotografija: Piqsels.com
Vladislava Milovanović