Pre nego što pređemo na problem koji nas sve zanima, hajde da se pozabavimo malim statističkim podacima i čudnom fascinacijom korisnika društvenih mreža. Da li ste znali da na TikToku 8.5 milijardi ljudi pretražuje haštag na kome se nalaze videi uklanjanja urasle dlake (#ingrownhair)? Izgleda da postoji nešto što je mnogima veoma zadovoljavajuće da gledaju kako se ovaj problem uklanja, isto koliko i videi ceđenja bubuljica (sigurno se sećate tog perioda kada su svi bili opsednuti ovim videima). Ipak, kada se radi o samostalnom uklanjanju uraslih dlaka, budimo iskreni, to uopšte nije zabavno.
Urasla dlaka je problem koji se definitivno nalazi na vrhu liste stvari u svetu lepote koje ne samo da su neprijatne, već i ružne na oko, a niko na sebi ne želi nešto tako. Saznali smo čak i da je Venus (mislimo na poznati brend ženskih žileta) radio istraživanje koje je pokazalo da 30% žena koje neguju svoju bikini zonu smatraju da su urasle dlake jedna od najvećih prepreka za uklanjanje dlaka generalno.
Zato smo odlučili da da istražimo šta su urasle dlake zapravo, i kako ih ukloniti, a u nastavku teksta pročitajte detaljnije o tome.
Šta su urasle dlake?
U pitanju su izbočine koje se formiraju na koži kad normalna dlaka ponovo izraste u sebe. One se stvaraju kao podignute kvržice (pseudofolliculitis barbae). Mogu izazivati jak osećaj svraba, mogu biti bolne, a ponekad se čak pune i gnojem. Veća je verovatnoća da ćete patiti od njih ako imate grubu, kovrdžavu kosu jer je moguće da će dlaka urasti u kožu zbog zakrivljenog oblika folikula.
Kako nastaju urasle dlake?
Stanje kože je posebno važno kada je u pitanju ovaj problem. Folikularni otvor se može začepiti nagomilavanjem ćelija kože, koje zatim zarobljavaju dlaku, ometajući njen prirodni proces izrastanja iz kože.
Još jedan od glavnih uzroka je uklanjanje dlaka. Urasle dlake od depilacije voskom ili brijanja nastaju kada se dlaka iseče ispod gornjeg sloja kože, a kako ponovo raste, ispod ostaje zarobljena i ne može da prodre nazad kroz epidermis.
Simptomi urasle dlake
One mogu imati veoma sličan izgled kao bubuljice, iako su obično manje i crvenije i, ako pažljivo pogledate, možda ćete moći da vidite dlake kroz kožu. Generalno, ovo su uobičajeni znaci da imate uraslu dlaku: iritacija kože, mala podignuta kvrga sa dlakom u sredini, bol, diskoloracija (crveno, braon ili ljubičasto), svrab.
Kako da se rešite uraslih dlaka?
Najbolji način da sprečite formiranje uraslih dlaka je izbegavanje brijanja. Ali, ako više volite osećaj obrijane kože, postoje koraci koje možete preduzeti da pokušate da ograničite verovatnoću formiranja uraslih dlaka.
- Adekvatno brijanje: Prilikom brijanja, obratite pažnju na poteze koje povlačite žiletom. Uvek se brijte u pravcu rasta dlačica koristeći podmazujući proizvod za brijanje. I uvek isperite sečivo između poteza.
- Obratite pažnju na brijač: Redovno menjajte oštricu. U stvari, profesionalci predlažu zamenu oštrice na svakih deset brijanja.
- Pokušajte da pređete na sapun za brijanje: Pene za brijanje sadrže različite hemijske agense za penjenje i gasove koji potiskuju proizvod iz konzerve, što često može doprineti iritaciji i suvoj koži nakon brijanja. Sapun za brijanje je osmišljen da obezbedi zaštitnu barijeru između kože i oštrice brijanja, stvarajući manje trenja, što može doprineti opekotinama ili udarcima od brijača i uraslim dlačicama.
- Isprobajte drugu tehniku uklanjanja dlaka: Na primer, to može biti epilacija, koja uklanja dlaku direktno iz korena za dugotrajniji efekat mekoće. Na taj način nećete viđati urasle dlake na svom telu.
- Nežno uradite piling između uklanjanja dlaka: Ovo pomaže da koža bude čista i da dlaka može da raste u pravom smeru. Nežan piling uklanja gornji sloj kože i dlaka može da prodre na površinu.
- Tretiranje nakon uklanjanja dlačica: Nanesite hidratantnu kremu koja umiruje kožu, a koja po mogućnosti sadrži sastojke koje izazivaju hladan efekat, kao što je aloja, kako bi koža ostala negovana.
Kako ukloniti urasle dlake?
Osim što sprečava urastanje dlaka, piling može pomoći da se deblokiraju folikuli tako da se dlaka može lakše osloboditi, međutim, ako nakon svih vaših preventivnih metoda i dalje pronađete dlake koje su urasle, nemojte ih stiskati.
Dlake vrlo blizu površine mogu se izvući sterilnom iglom ili pincetom, ali ako je dlaka duboko u koži, nemojte da je kopate. To može dovesti do folikulitisa, kada se pore upale i inficiraju. Umesto toga, nanesite antibakterijski tretman da biste smirili i tretirali područje.
Pročitajte i ovo: Ulje jojobe je za svaki tip kože, a mi vam otkrivamo njegove benefite
Naslovna fotografija: pexels.com
Nenad Grubanoski