Nisu sva ulja za negu kože jednaka kao što ni svako ulje ne odgovara svakom tipu kože. Međutim, ulje jojobe odgovara svima. Od hidratacije do uklanjanja akni, ovo lagano ulje se može kombinovati sa skoro svakim sastojkom za negu kože.

Pored svoje svestranosti, ulje jojobe je relativno jeftino, tako da je sastojak dostupan široj publici. U nastavku otkrijte zašto se ulje jojojbe smatra magičnim beauty proizvodom.

Šta je ulje jojobe?

Ulje jojobe je prirodno ulje koje se dobija iz semena biljke chinensis, grmlja otpornog na sušu koje raste na jugu Arizone, u Kaliforniji i Meksiku. Iako je relativno skoro počelo da se dodaje u beauty proizvode, ovo ulje se koristi vekovima. Američki starosedeoci su ga koristili još 1400-ih jer su njime zaceljivali rane.

Mnogi se zbune kada shvate da ulje jojobe tehnički nije ulje. Zapravo, to su estri voska koji su iz perspektive hemije drugačiji od ostalih ulja. Iako ga svi nazivaju uljem, činjenica je da ga upravo estar voska čini jedinstvenim. Estri voska su glavna komponenta ljudskog sebuma, što znači da „ovo lagano ulje oponaša prirodni sebum, kondicionira i zadržava vlagu u koži, bez začepljenja pora ili pojave akni“.

Da pojasnimo, ovo ulje je po svojstvu najbliže prirodnom ulju ljudske kože. To je, takođe, razlog zašto može pomoći u balansiranju proizvodnje ulja bez stvaranja osećaja težine na licu.

Ulje jojobe je stabilnije i ima duži rok trajanja od većine ulja. Uzmite i u obzir da ovo ulje možete bez problema kombinovati sa većinom drugih sastojaka, te nije iznenađenje što se može naći u širokom spektru proizvoda za negu kože, kose i šminke.

Prednosti ulja jojobe za kožu

Bez obzira u kom obliku ili formuli dolazi ulje jojobe, duga lista prednosti koje pruža ostaje ista.

Ulje jojobe održava kožu hidriranom

Kao što je slučaj sa drugim uljima, ulje jojobe je odličan emolijens, omekšava i zaglađuje kožu. Kad se kombinuje sa okluzivnim sastojcima, kao što je pčelinji vosak, štiti barijeru kože smanjujući transepidermalni gubitak vode i zadržavajući vlagu. U isto vreme, pošto deluje slično kao ulje ljudske kože, pomaže u balansiranju tih nivoa, što je korisno za svakoga ko ima previše ili premalo prirodnog ulja.

Nudi antioksidantnu zaštitu

Ulje jojobe je bogato flavonoidima i vitaminom E, moćnim antioksidansom koji štiti kožu od oksidativnog oštećenja, što doprinosi znacima starenja. Iako je potrebno još studija koje će dokazati njegove direktne prednosti protiv starenja, ovo ulje je i dalje dobra opcija za upotrebu u bilo kom uzrastu, kako bi se zaštitila i posvetlila koža.

Umiruje kožu

Ukoliko se borite sa ekcemima ili samo imate osetljivu kožu, ovo ulje smanjuje crvenilo i održava kožu mirnom. Zajedno sa vitaminom E koji se nalazi u ulju, ono je dobar izvor vitamina B-kompleksa. Ovi vitamini, zajedno sa antiinflamatornim efektima, čine ulje korisnim sastojkom za zarastanje rana, zbog čega su Američki starosedeoci prvobitno počeli da koriste ulje jojobe pre mnogo godina.

Pročitajte i: Hvala TikToku na još jednom popularnom trendu – evo kako da konturišete usne

Ulje jojobe tretira akne

Svako, čija je koža sklona aknama, trebalo bi da koristi ulje jojobe. Prvo i najvažnije, nije komedogen sastojak i neće začepiti pore, što je bitno ako imate masnu kožu, ali ipak želite da koristite ulje. Pojašnjenje: Komedogen sastojak će uzrokovati da se odumrle ćelije kože “zalepe” jedna za drugu, uzrokujući nastanak komedona. Ulje jojobe može i da uravnoteži prirodnu proizvodnju ulja u koži. Pošto prekomerna proizvodnja sebuma često može da izazove izbijanje akni, pokazalo se da ih upotreba ulja jojobe ublažava. Iako su ulja pogodna za stvaranje akni, razmislite o tretmanima koji uključuju ovo ulje i posavetujte se sa svojim dermatologom.

Kako koristiti ulje jojobe?

Lagano ulje se može koristiti na više načina. Najbolje je da se odlučite za 100% čisto ulje kako biste ga koristili kao hidratantnu kremu ili ga potražite u losionu ili serumu. Ulje sjajno funkcioniše i kao hidratant za kosu. Idealno je za osvežavanje suvih krajeva kose, ali kao i tretman za umirivanje ispucalih usana.

Neželjeni efekti 

Uopšteno govoreći, nema pravih nedostataka što se tiče ovog sastojaka. Koža generalno dobro podnosi ovo ulje i veoma su mali rizici od iritacije. U retkim slučajevima može izazvati osip ili reakciju, što uglavnom ukazuje na alergiju. Ako želite da budete posebno oprezni, možete isprobati bilo koji novi proizvod na maloj probnoj površini pre nego što ga nanesete na celo lice.

Pročitajte još i: Zbog čega je TikTok opsednut mešanjem labela i sjaja za usne? Otkrivamo detalje!

Naslovna fotografija: pexels.com

Marija Gavrilović

Comments