Kad razmišljamo o uticaju vrućeg vremena na naš organizam, misli nam uvek idu ka problemima sa kožom i nemirnom noćnom snu. Ali, da li znate kako vrućina utiče na hormone?

Tokom vrelih dana, lako možemo postati dehidrirani, što utiče na sposobnost jetre da metabolizira i detoksificira hormone poput estrogena. Vruće vreme utiče na ravnotežu hormona jer telo mora više da radi da bi regulisalo svoju temperaturu.

A neravnoteža hormona može uticati na sve, od nivoa stresa i menstrualnog ciklusa do nadimanja. Upravo zato je opšti savet da pijete najmanje dva litra vode dnevno (više ako ste aktivni) i konzumirate hranu bogatu vodom da biste se izborili sa vrućinom. U suštini, vašoj jetri je potrebna adekvatna voda da bi pravilno funkcionisala.

Otkrivamo kako sve toplotni talas može uticati na vaše hormone – i nekoliko praktičnih strategija za suočavanje sa problemom koji će vam pomoći da ublažite neželjene efekte.

Kako vrućina utiče na hormone

Povećan nivo kortizola

Visoke temperature mogu izazvati skok nivoa kortizola. Poznat kao hormon stresa, deo je reakcije tela na borbu ili bekstvo. Kortizol nam je potreban da regulišemo šećer u krvi, kontrolišemo ciklus spavanja i buđenja i podstaknemo popravku tkiva, ali postoji prekretnica i previše kortizola može dovesti do fizičkog i emocionalnog stresa.

Kada je izloženo visokim temperaturama, telo može doživeti određeni oblik fizičkog stresa. Toplota aktivira osovinu hipotalamusa hipofize i nadbubrežne žlezde (HPA), što dovodi do oslobađanja kortizola. Telo mora više da radi da bi se ohladilo povećanjem broja otkucaja srca, protoka krvi u kožu i znojenja, a ove fiziološke promene pokreću reakcije na stres što rezultira oslobađanjem kortizola.

Vremenom, previše kortizola može imati štetan uticaj na vaš um i telo. Povišeni nivoi tokom vremena mogu dovesti do problema kao što su anksioznost, umor i hormonska neravnoteža.

Kad je organizam adekvatno hidriran, može efikasnije da upravlja stresom, što pomaže u sprečavanju skokova kortizola. Osim što pijete velike količine tečnosti, smanjite telesnu temperaturu pomoću ventilatora, hladnih tuševa ili klima-uređaja. Upravljanje stresom tehnikama opuštanja, kao što su duboko disanje ili meditacija, takođe može pomoći da nivo kortizola bude stabilan. U međuvremenu, preporučuje se konzumacija hrane bogate antioksidansima, vitaminima B i mineralima poput magnezijuma.

Bolnije menstruacije

Postoji prirodan porast unutrašnje telesne temperature u toku menstruacije. Uzmite u obzir toplo vreme napolju, i nije iznenađujuće da možete patiti od upornih glavobolja i umora – da ne pominjemo nelagodnost nošenja higijenskog uloška.

Toplota i dehidratacija takođe mogu uticati na nivoe estrogena i progesterona, što dovodi do simptoma hormonske neravnoteže. To može značiti neredovne menstruacije ili pogoršanje simptoma PMS-a, kao što su grčevi.

Da biste ublažili simptome, povećajte unos vode i grickate hidratantnu hranu, kao što su krastavci, lubenica i jagode.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Giza Timonier (@gizawiza)

Slabiji imuni sistem

Hormoni igraju važnu ulogu u tome kako dobro borimo protiv infekcije. Veruje se da estrogen reguliše imuni sistem, ali toplota i dehidratacija mogu da ga oslabe, utičući na ravnotežu hormona kao što su kortizol i estrogen, što vas čini ranjivijim na bolesti. Slično, tiroidni hormoni, koji igraju ključnu ulogu u imunološkoj funkciji, mogu se smanjiti toplotom. Toplota takođe može uticati na oslobađanje molekula, zvanih citokini, koji mogu izazvati upalu.

Zato je važno jesti uravnoteženu ishranu bogatu hranljivim materijama, posebno onu koja sadrži porciju proteina uz svaki obrok. Bez dovoljno proteina, organizam bi mogao da se muči da proizvede dovoljno imunih ćelija i antitela za borbu protiv bolesti. Takođe, uključite hranu bogatu vitaminima C i E, cinkom i omega-3 kiselinama, kao i probiotičku hranu koja pomaže u održavanju zdravlja creva, koje je usko povezano sa imunološkim sistemom.

Osećaj iscrpljenosti, osetljivost dojki i nadimanje

Dehidratacija tokom toplotnog talasa može dovesti do loše funkcije jetre, što može izazvati nakupljanje viška hormona poput estrogena. To dovodi do simptoma kao što su umor, nadimanje i bolne grudi. Hladni biljni čajevi, poput zelenog čaja, ne samo da pomažu u hidrataciji, već donose i specifične hormonske prednosti, kao što je podrška metabolizmu.

Osećaj sreće

Međutim, nije sve tako negativno. Ono što je dobro je to što ćemo po toplom vremenu verovatno unositi više vitamina D – poznatog kao “vitamin sunca”.

Vitamin D igra ključnu ulogu u hormonskim procesima u našem organizmu. Zatim, tu je i poboljšanje raspoloženja koje dolazi sa sunčanim danom. Poboljšani nivoi vitamina D pomažu mozgu da proizvodi hemikalije za pozitivno osećanje, poput serotonina, što može učiniti da se osećate srećnije.

Pročitajte i ovo: Kako da smanjite otečenost pred menstruaciju

Naslovna fotografija: instagram.com/gizawiza

Comments