On odmah traži rešenje
Ti imaš potrebu da mu se malo izjadaš i želiš da te uteši, da te zagrli i kaže ti da će sve biti u redu, a on to ne razume – jer koristi direktne puteve u mozgu. Ako postoji problem, on traži rešenje, ne zamajavajući se saosećanjem. On prosto ne vidi svrhu, a njegov mozak je programiran da traži rešenja i verovatno je dobar u toma. Ako želiš saosećanje, moraš to da mu “nacrtaš” dakle, da mu svaki put kažeš šta ti tačno treba – da te sasluša, da te zagrli i uteši, a ne da ti priča šta da uradiš.
Ukoliko želiš njegovu pomoć, takođe mu jasno reci, tako će naučiti razliku u potrebi za podrškom i za pomoći. Ova osobina povlači još jednu stvar koju ćeš ti morati da naučiš da prihvatiš – on ti možda neće reći kad ima neki problem, jer ima potrebu da se sam izbori sa njim. Reći će ti ako ne zna šta da radi, ili kad je već rešio problem, a to znači da će te stavljati u teške situacije za koje nisi mogla da se pripremiš (jer nije ništa govorio, dok se nije suviše zakomplikovalo) ili će te dovoditi pred svršen čin i suočavanje sa rezultatima, odnosno posledica njegovih odluka i rešenja.
Ne čuje ono što mu govoriš
Misli su mu na drugoj strani i jednostavno ga ne zanima to što pričaš. On sluša isto kao što opaža – ono što detektuje kao važno. Ako želiš da te čuje, moraš da ga pitaš kada će biti spreman da ti pokloni malo pažnje, ili da ga zamoliš da ti o nečemu da svoje mišljenje i savet (to će odmah uključiti) i da ne koristiš dramatičan ili prigovarački ton, koji mu škripi u ušima i dodatno stvara smetnje na relaciji tvoj glas – njegov mozak.
Ne može da deli pažnju
Multitasking stop. Zapravo, ni žene nisu dobre u tome, jer nije prirodno obavljati više stvari odjednom. Samo, naši neuronski putevi tolerišu veću gužvu u saobraćaju razmene informacija, pa možemo da uložimo deo pažnje u mešanje ručka, deo u telefonski razgovor, dok jednim okom pratimo šta se dešava u seriji. To je frustrirajuće i na kraju ne znamo tačno ni šta smo pričali, ni šta smo gledali, a i ručak hoće da zagori – niko nije dobar u multitaskingu, ali mi to možemo, a oni nekako uopšte ne mogu. Jedno po jedno. To je, na kraju, i sigurnije i pametnije.
Pročitajte još i ovo:
Zašto bivši ne može da ti bude samo prijatelj?
Da li je to što si ga izgubila uopšte gubitak?
Ako ima ove kvalitete – nemoj ga izgubiti!
Zapratite svoj omiljeni magazin na Youtubeu, Instagramu, Facebooku, Twitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.
Izvor fotografija: www.instagram.com, www.unsplash.com
Brankica Milošević