U svetu romantičnih komedija, pojedini filmovi jednostavno nemaju rok trajanja. Bez obzira na to da li su snimljeni pre nekoliko decenija ili na samom početku novog milenijuma, ovi klasici i dalje osvajaju srca gledalaca – šarmom, humorom i toplinom. Predstavljamo vam klasične romantične komedije: od priča o neobičnim ljubavnim avanturama do dubokih filozofskih razmišljanja o životu i ljubavi, ova ostvarenja su uspela da ostanu relevantna i privlačna novim generacijama gledalaca.

Klasične romantične komedije – naslovi koji su dokazali da kvalitetna priča može nadživeti vreme

Bridget Jones’s Diary (2001)

Bridget Jones’s Diary je besmrtna romantična komedija koja ostaje relevantna i više od dve decenije nakon premijere. Renee Zellweger briljira kao Bridget, čije nezgode i unutrašnje monologe gledalac prati sa osmehom i saosećanjem. Film je oštra i duhovita analiza samootkrivanja i ljubavnih zavrzlama, a sve to u kontekstu modernog života jedne tridesetdvogodišnjakinje u Londonu. Humor koji proizlazi iz realnih situacija i emotivna iskrenost čine ovo ostvarenje našim večnim favoritom.

10 Things I Hate About You (1999)

10 Things I Hate About You se izdvaja kao moderna adaptacija Shakespearove komedije The Taming of the Shrew. Ova verzija, postavljena u srednjoškolski kontekst Sjedinjenih Američkih Država devedesetih, izvanredno balansira između humora i emocija. Heath Ledger i Julia Stiles su nezaboravni u svojim ulogama, a dinamika njihove romantične veze pruža pravo osveženje. Film je vremenom dobio na važnosti kao kultni klasik koji ne gubi na šarmu ni posle 25 godina.

You’ve Got Mail (1998)

Kada govorimo o romantičnim komedijama, You’ve Got Mail zauzima posebno mesto. Tom Hanks i Meg Ryan su u svojim najboljim izvedbama, igrajući protivnike u poslovnom svetu koji se zaljubljuju putem interneta. Film istražuje teme identiteta, moderne ljubavi i posledica tehnološke komunikacije. Scenario je inteligentan i pun topline, čineći ovu priču ne samo relevantnom, već i primamljivom za nove generacije gledalaca.

Clueless (1995)

Clueless je iskrena slika mladosti i modnih trendova devedesetih. Alicia Silverstone je šarmantna kao Cher, mlada, dobronamerna dama sa Beverli Hilsa čiji se svet vrti oko šopinga, izlazaka i školskih intriga. Film je u toku godina postao klasik, ne samo zbog svoje modne izražajnosti, već i zbog osvetljavanja adolescencije sa mnogo humora i srca. Definitivno ostaje jedan od najboljih primeraka žanra.

Groundhog Day (1993)

Groundhog Day predstavlja Billa Murrayja u ulozi vremenskog novinara koji iznova doživljava isti dan. Film nije samo komedija, već i duboka filozofska meditacija o životu i promenama koje moramo da napravimo da bismo našli smisao. Njegova gledljivost i humor koji se ne troši čine ga remek-delom koje prevazilazi običan format romantične komedije.

Sleepless in Seattle (1993)

Pre You’e Got Mail, Sleepless in Seattle je spojio Toma Hanksa i Meg Ryan u priči o udovcu i samohranoj majci koji se povezuju preko radija. Ova mešavina melodrame i romantike dotiče srca svojom iskrenošću i pronicljivim pogledom na ljubav na daljinu, izazivajući emocije koje su i dalje moćne. Dokaz da prave emocije nikada ne zastarevaju.

When Harry Met Sally… (1989)

When Harry Met Sally… je definisao romantičnu komediju osamdesetih. Billy Crystal i Meg Ryan su neprevaziđeni u ulogama najboljih prijatelja koji postepeno shvataju da su možda suđeni jedno drugom. Njihov razgovor o tome mogu li muškarci i žene biti samo prijatelji ostaje jedan od najzanimljivijih filmskih dijaloga. Ostvarenje je zadržalo šarm i relevantnost kroz decenije.

Moonstruck (1987)

Moonstruck predstavlja fantastičnu Cher u ulozi udovice koja se neočekivano zaljubljuje u mladića, brata svog verenika. Ova priča o italijansko-američkoj porodici i ljubavnim peripetijama je puna topline, smeha i životnih istina. Film je ne samo komedija već i topao pogled na kompleksne porodične odnose i romantične dileme.

What’s Up, Doc? (1972)

What’s Up, Doc? uspešno prikazuje duh vratolomnih komedija iz doba zlatnog Holivuda. Barbra Streisand i Ryan O’Neal su u centru niza zabuna i urnebesnih situacija koje nas podsećaju na važnost dobre stare slapstick komedije. Film ostaje izvor radosti i smeha, demonstrirajući kako pravi humor ne poznaje vremenska ograničenja.

The Apartment (1960)

The Apartment je klasik koji kombinuje elemente romantične komedije sa ozbiljnim društvenim komentarom. Jack Lemmon i Shirley MacLaine su nezaboravni kao mali činovnik i osvajačica srca – u priči o moralu, ambiciji i ljubavi. Režija Billyja Wildera je neprikosnovena, a scenario oštar i pun empatije, što The Apartment čini jednim od najvažnijih filmova ovog žanra.

Pročitajte i ovo: I dalje im se rado vraćamo: Ovo su komedije koje su nasmejale generacije

Naslovna fotografija: instagram.com/clueless

Nikola Gudelj

Comments