Prethodne tekstove iz ovog serijala možete pročitati ovde.

Kenija je velika i lepa zemlja. Naseljena je još od praistorijskih vremena, pa je dugo bila nalazište najstarijih ostataka ljudskog roda. Klima je uglavnom tropska, sa umerenom zonom u središnjem delu zemlje. Gotovo cele godine traje leto, uz jedno duže i jedno kraće kišno razdoblje. Najveći i najrazvijeniji grad jeste Najrobi, koji predstavlja neverovatan spoj savremenog urbanog i divljeg afričkog.

najrobi Klopajmo na ulici: U zemlji 42 plemena

Prizor moguć samo u Najrobiju

Kenija ima velika prostranstva pogodna za poljoprivredu, koja je najrazvijenija grana privrede. Ishrana se uglavnom zasniva na žitaricama (proso i sirak, kukuruz), povrću sličnom kelju, a zastupljene su i egzotične vrste krtolastog povrća kao što su jam (ikwa), kasava (mianga), slatki krompir (ngwaci). Uz obalu jedu se riba i morski plodovi, a u visijama ovčetina i kozje meso. No, u gradskim sredinama ishrana je sličnija evropskoj, jede se pirinač, piletina, uživa u savremenim stilovima kuvanja. Zanimljivo je da su u kenijskim receptima veoma prisutni uticaji indijske kuhinje koju su doneli Britanci (čapati, čatni, birjani, samosa).

kachumbari Klopajmo na ulici: U zemlji 42 plemena

Omiljena kenijska salata hit je u celoj Africi

Kačumbari (Kachumbaris)

1 ljuta papričica, očišćena, naseckana bez semenki
1 crni luk srednje veličine
2–4 paradajza, tanko sečena
sok od 1–2 limuna ili limete ili nekoliko kašičica sirćeta
soli po ukusu
sveži listići korijandera ili peršuna
1 krastavac oljušten i naseckan
1 manji kupus, rendan

Sve sastojke pripremiti (naseckati, izrendati), pa pomešati u salatari. Ostaviti na hladnom 20–30 minuta pre posluživanja. Ova prijatna salata nalik nekuvanom satarašu jedno je od omiljenih kenijskih predjela.

kenyacorn Klopajmo na ulici: U zemlji 42 plemena

Ovo je hladna verzija recepta "Kenijski kukuruz"

Kenijski kukuruz

1 kašika maslaca
1 krupno seckani crni luk
1 čen belog luka, sitno seckan
4 šolje kukuruza (može i zamrznutog)
2 kašičice kukuruznog skroba ili gustina
1 1/2 šolja kokosovog mleka
1 paradajz, krupno sečen
30 g ljute papričice
1/2 kašičice karija (ili više, po ukusu)
so i sveže mleveni beli biber (po ukusu)
sok pola limuna
1/4 šolje seckanih listova korijandera ili peršuna

Istopite maslac u dubljoj tavi. Dodajte crni i beli luk, pa propržite dok ne poprime zlatnu boju. Dodajte kukuruz. Skrob ili gustin dodajte jednoj šoljici kokosovog mleka i dobro zamešajte, pa ulijte u tavu i dodajte paradajz, papričicu, kari, so i biber. Krčkajte i mešajte često dok se saft ne upije. Dolijte još kokosovog mleka i limunovog soka. Mešajte i pred posluženje ukrasite peršunom.

rumsos Klopajmo na ulici: U zemlji 42 plemena

Umak od ruma koriste u mnogim poslasticama ili uz sladoled

Umak od ananasa i ruma

1 šolja slatkog soka od ananasa (iz konzerve)
1 šolja šećera
1/2 šolje belog ruma
3 šolje svežeg ananasa
1 kašika seckanih pistaća

Sok i šećer ukuvajte dok se ne napravi gust sirup. Kad se prohladi, dodajte rum. Naseckajte ananas na kockice. Prelijte ih umakom od soka i ruma. Ostavite da odstoji nekoliko sati. Ukrašen pistaćima, umak služite preko grilovanih ananasa, sladoleda i drugih slatkiša.


Ranko Trifković nije bio siguran da li je bata ili seka. Zato se pridružio putujućem pozorištu, te je igrao i pevao širom Evrope. Kad je skapirao da je bata posadio je hektar i odao se poljskim radovima. Možete ga zateći na blogu Igrorama.

Comments