Dok lišće pada i vazduh postaje svežiji, nema ničeg prijatnijeg od toga da se ušuškamo uz toplu šolju čaja i dobru knjigu. Ako već niste, ovo su književni klasici koje bi trebalo da pročitate, a koji savršeno odgovaraju jesenjem raspoloženju. Odvešće vas na nezaboravna putovanja kroz različite epohe i svetove, donoseći toplinu tokom hladnijih dana.

Knjige za jesen 2024 – vanvremenske priče koje će vas ugrejati

To Kill a Mockingbird – Harper Lee

Priča o odrastanju koja se odvija u malom južnjačkom gradu 1930-ih. Kroz oči mlade Scout Finch, čitaoci svedoče o rasnoj nepravdi i moralnom herojstvu njenog oca, advokata Atticusa Fincha. Radnja istražuje teme nevinosti, pravde i ljudskog dostojanstva, ostavljajući neizbrisiv trag na čitaoce svojom toplinom i mudrošću. Roman je inspirisan autorkinim sopstvenim iskustvima odrastanja u Alabami tokom Velike depresije, dodajući sloj autentičnosti koji čitaocima omogućava da se duboko povežu sa pričom i likovima.

The Phantom of the Opera – Gaston Leroux

Leroux nas vodi u mračni svet iza navučenih zavesa Pariske opere, gde misteriozni Fantom teroriše izvođače i osoblje. Priča se fokusira na mladu pevačicu Christine Daaé, predmet Fantomove opsesije, i njenu romansu sa vikontom Raoulom de Chagnyjem. Ovaj gotički roman kombinuje elemente romanse, misterije i horora, stvarajući pamtljivo čitalačko iskustvo. Pre nego što je postao romanopisac, Leroux je radio kao novinar i njegovo istraživanje stvarnih događaja u Pariskoj operi, uključujući pad velikog lustera, inspirisalo je mnoge elemente ove gotičke priče.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by france (@readsbyfrance)

Wuthering Heights – Emily Brontë

Remek-delo gotičke književnosti koje prkosi konvencijama svog vremena. U središtu intenzivne priče je turbulentna veza između Catherine Earnshaw i Heathcliffa, čija strast prevazilazi društvene norme. Kroz generacije porodica Earnshaw, Linton i Heathcliff, Brontë vešto prepliće teme ljubavi, osvete i klasnih razlika, stvarajući narativ koji je istovremeno mračan i tajanstven. Pri objavljivanju 1847. godine, roman je šokirao viktorijansku publiku svojom sirovom emocionalnom snagom, ostajući i danas jednako provokativan i relevantan.

Rebecca – Daphne du Maurier

Misterija koja počinje čuvenom rečenicom: “Prošle noći sam sanjala da sam se vratila u Manderley.” Neimenovana protagonistkinja se udaje za bogatog udovca Maxima de Wintera i dolazi u njegovo imanje Manderley, gde je proganja sećanje na njegovu prvu ženu, Rebeccu. Du Maurier vešto gradi atmosferu neizvesnosti i napetosti, vodeći čitaoca kroz lavirint tajni i intriga. Zanimljivo je da je Du Maurier napisala roman dok je živela u Egiptu, daleko od engleskih pejzaža koje tako živopisno opisuje, demonstrirajući snagu svoje mašte i književnog umeća.

Something Wicked This Way Comes – Ray Bradbury

U malom gradu u Ilinoisu, dolazak misterioznog karnevala menja živote dečaka Willa Hallovaya i Jima Nightshadea. Bradbury kombinuje elemente horora i bildungsromana, stvarajući priču koja istovremeno plaši i očarava. Knjiga istražuje teme mladosti, starosti i iskušenja, postavljajući pitanja o ceni ispunjenja naših najdubljih želja. Naslov je preuzet iz Shakespeareove tragedije Macbeth, što dodatno produbljuje njegovu literarnu vrednost i povezuje ga sa dugom tradicijom priča o natprirodnom i zlokobnom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Katia 🌸 (@katiaerokhin)

Pride and Prejudice – Jane Austen

Ova priča za sva vremena prati Elizabeth Bennet koja ne prihvata ustaljene društvene i bračne norme, kao i klasne razlike u Engleskoj s početka 19. veka. Njen odnos sa ponosnim gospodinom Darcyjem je srž romana, ali Austen donosi i oštroumnu kritiku društva svog vremena. Duhoviti dijalozi i složeni likovi čine ovo delo jednako svežim i relevantnim danas kao i pre dva veka. Austen je originalno naslovila svoj roman First Impressions i napisala ga u epistolarnoj formi, pre nego što ga je revidirala u narativni roman koji danas poznajemo kao “Pride and Prejudice”.

Gone With the Wind – Margaret Mitchell

Epska saga o američkom Jugu tokom Građanskog rata prati život Scarlett O’Hare, tvrdoglave južnjačke lepotice. Od raskošnih balova do ratom razorenih plantaža, Mitchell slika živopisnu sliku društva u tranziciji. Scarlettin kompleksan odnos sa Rhettom Butlerom i njena neuništiva volja za preživljavanjem čine okosnicu ovog monumentalnog dela američke književnosti. Mitchell je provela deset godina pišući ovaj roman, koji je bio njen jedini objavljeni rad za života, a inspiraciju za lik Scarlett O’Hare delom je pronašla u svojoj baki, snažnoj ženi koja je preživela Američki građanski rat.

Pročitajte i ovo: Knjige o samopouzdanju koje će vam pomoći da osnažite veru u sebe

Naslovna fotografija: instagram.com/readsbyfrance

Nikola Gudelj

Comments