Cimet

Cimet je jedan od najstarijih začina, a u drevnom Egiptu je bio korišćen pri balsamovanju. Većina začina se dobija od mlevenog semenja raznih biljaka, ali cimet je drugačiji – to je unutrašnji sloj kore od drveta, koji se suši i valja. Koristi se kao pomoć pri iskašljavanju, za smanjenje sluzi u plućima i kod curenja nosa. Izuzetno je prijatan kad se doda u kakao, čaj ili kuvano vino, a kod nas se tradicionalno cimetom i rendanom čokoladom posipa domaća poslastica – sutlijaš.

Anis

U starom Rimu, na kraju proslava, služili su se kolači napravljeni s anisom kako bi smirili probavu i osvežili dah.    Anis smiruje probavne probleme, smanjuje mučninu, gasove i nadutost, a takođe je dobar u borbi protiv kašalja i prehlade. Anis se odlično uklapa u biljne supe, a takođe se od njega može napraviti i čaj – jedna šoljica nakon večere ili bilo kog obroka posle koga se osećate naduto, umiriće vam stomak.

Đumbir

Đumbir se već vekovima koristi kao veoma delotvoran lek u slučaju kašlja i prehlade. Čak i kada su teži simptomi u pitanju, čaj od đumbira će ublažiti upalu grla, svrab, kašljanje i čak će pomoći da se otpuši zapušen nos. Osim toga, đumbir je dobar u borbi protiv mučnine i probavnih problema, a odavno je poznato da pomaže i u borbi protiv raka jajnika. Centar za istraživanje raka Univerziteta u Mičigenu, objavio je istraživanja koja potvrđuju da đumbir može da uništi ćelije raka jajnika.

zacini Lekoviti začini za hladne dane

 

Pročitajte još i ovo:

Otkrivamo ti kako da sagorevaš kalorije čak i dok spavaš

#Wellness trikovi uz koje ćeš transformisati telo i duh za samo 7 dana

Dve čaše vina pred spavanje pomaže u mršavljenju?

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Izvor fotografija: www.unsplash.com
Brankica Milošević

Comments