Kako smo uopšte došli na ideju da su muškarci autoritet u znanju? Možda reč mansplaining i nije tako stara, ali je fenomen star koliko i muško-ženski odnosi. U patrijarhatu, muškarcu pripadaju razna dobra – imovina, znanje, žene i deca. Kada je u pitanju znanje, pogotovo ono znanje koje zahteva visoko obrazovanje i duboko zalaženje u određenu temu, ostalo je uverenje da ono i dalje pripada muškarcima. Iako su, ironično, žene obrazovanije od muškaraca.

Iako su žene u savremenom dobu dokazale da su i te kako sposobne, mi i dalje imamo mansplaining. To je fenomen koji se provukao i koji je ostao kao posledica patrijarhata, koje je vladalo vekovima, i koje i dalje, nažalost, vlada.

Treba da naglasimo da mansplaining svedoči o još jednoj stvari u našem društvu – da je ženi “potreban” muškarac da joj nešto objasni jer ona to ne može sama da shvati. To pomalo podseća na “damu u nevolji”, ženu koja ne zna sama da se snađe, ali je zato tu spasilac, muškarac od autoriteta koji je tu da popravi stvar. Kao da je ostalo uvreženo mišljenje da žene žele da budu sa muškarcima samo zato što su im oni potrebni.

I, na kraju krajeva, mansplaining je nekulturni pristup. Ako vas ona nije pitala da joj pomognete i da joj nešto objasnite, nemojte to da radite. Muškarci ne treba sebi da daju za pravo da nepozvani nešto objašnjavaju, čak i da je to iz najbolje namere. Kako biste se vi, muškarci, osećali da vam neko nešto objašnjava o vašem poslu, vašoj struci, vašem telu, a da ga niste ni pitali? Nije baš prijatno, zar ne?

Naslovna fotografija: instagram.com/velvetdynasty

Jovana Petković

Comments