Verujemo se slažete sa nama kada kažemo da je torba jedan od najvažnijih delova svakog autfita. Bez torbe prosto ne možemo da izađemo iz kuće, a pored toga što je važan aksesoar, i može se naći u različitim stilovima, ona predstavlja važan produžetak vaše ličnosti. Međutim, da li ste se ikada zapitali koliko dobro poznajete vašu torbu i koji materijali za torbe su adekvatni prilikom kupovine vašeg odabranog modela?

Sa toliko stilova koji su dostupni na tržištu, ključno je da razumete šta je sastavni deo torbe, pre nego što odlučite da potrošite veliku sumu novca na nju, i upravo tu veliku ulogu igraju tkanine. Ukoliko još niste sigurni kom materijalu bi trebalo da pribegnete, u nastavku vam izdvajamo šest vrsti materijala za torbe za koje treba da znate, pre vaše velike kupovine!

Materijali za torbe – koji je pravi za vas?

Zauvek klasična – koža

Nema sumnje da je koža najbolji materijal za proizvodnju torbi. Mekana je na dodir i veoma je laka za stilizovanja ukoliko je posedujete u različitim nijansama. Prilikom pravljenja torbi, luksuzni brendovi obično koriste kožu, uključujući punozrnastu, jagnjeću i lakiranu kožu. Ponekad dodaju i koji dodatak u vidu cirkona ili dodatne lepršave tkanine, ali svakako stoji da su kožne torbe divne same po sebi, i za nošenje i za posmatranje.

Pročitajte i ovo: Oversize torbe su novi trend u 2023. godini

Najlonske torbe

Najlonske (ili popularno rečeno – šuškavne) torbe nisu novina, ali su isto tako veoma tražene u poslednje vreme. Zahvaljujući brendu kao što je Prada, ovaj materijal je dokazao da praktičnost i luksuz mogu da idu ruku pod ruku u svetu mode. Napravljen od termoplastičnog svilenkastog polimera, najlon je odličan materijal ako želite da izgledate elegantno, a da pritom smanjite trošak na kupovinu torbe. On, dakle, dolazi po veoma razumnoj ceni, a popularan je za sve vrste komada, od torbica, preko velikih torbi, sve do cegera. Čak i ako svoju torbu napunite velikim brojem stvari, najlonske torbe mogu zadržati svoj prvobitni oblik, i lako izdržati težinu, jer su veoma fleksibilne.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by THREADSGEN (@threadsgen)

Mrežaste/pletene torbe

Bilo da ste se uputili na čas joge, ili ste odlučili da provedete dan u prirodi (ili pored plaže), mrežasta torba bi u svakom slučaju mogla biti savršen izbor za vas. Ovaj lagani materijal napravljen je od tankih ili pletenih materijala sa jednoliko raspoređenim rupama. Iako vašem izgledu dodaje dašak stila, čvrsta (i ujedno mekana) torba sačuvaće sve delikatne stvari koje nosite sa sobom, zahvaljujući svom čvrstom načinu tkanja. Ako nameravate da nabavite ovakvu torbu, potražite dizajn koji ima ne samo ručke, već i kaiš koji se može dodati ukoliko želite da je nosite na ramenu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TOM FORD (@tomford)

Platnene torbe

Ovaj tip torbe je obično napravljen od pamučnih ili lanenih vlakana, a takvim materijalima je teško odupreti – upravo zbog privlačnosti platna. Pored svoje čvrstoće, materijal je fleksibilan i vodootporan, što ga čini idealnim za svakodnevnu upotrebu. S obzirom da nije napravljen od sintetičkih materijala, platno je skuplje od najlona, ali je definitivno vredno dodatnog troška.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KATIE PENNY (@katiepenny)

Veštačka koža

Ako prava koža nije za vas, uvek se možete odlučiti za vegansku kožu. Ona je, u suštini, napravljena od niza različitih materijala, kao što su poliuretan i polivinilhlorid, koji doprinose izgledu prave kože – zbog svoje naborane teksture. Listovi ananasa, kore jabuke i reciklirana plastika se takođe mogu naći u sastavu veštačke kože, i to su vredni sastojci jer nisu uključeni u testiranje na životinjama i podržavaju ekološku svest. Veganska (ili veštačka) koža je uvek dobra opcija jer je vodootporna, neverovatno čvrsta i može da traje mnogo godina nakon kupovine.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @curatedcyc

Poliester

Ovu listu završavamo poliesterom, materijalom koji je prisutan u većini odevnih komada. On je poznat i kao veštački polimer, a nastao je od nafte, i verujte nam kada kažemo da je mnogo ekonomičniji od materijala nalik koži. Sa širokim spektrom tekstura, od grubih do svilenkastih, poput satena, ovaj elastični materijal je takođe robustan i hemijski otporan.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by _secondress (@_secondress)

Ovo su materijali za torbe na koje treba da obratite pažnju prilikom sledeće kupovine nove torbe. Znamo da nije lako odabrati onu pravu, jer torbe umeju da budu velika investicija, ali vam dublje znanje o određenim materijalima može olakšati vaš konačan izbor. Bacite se na dublje istraživanje i srećna kupovina!

Pročitajte i ovo: Najpopularniji aksesoari za 2023. godinu, koje već nose poznate modne influenserke

Naslovna fotografija: instagram.com/savinaofficial

Nenad Grubanoski

Comments