Mikrobiomi u nezi kože igraju veoma važnu ulogu, pa ako ste se pitali zašto vaša koža neće da se očisti čak i kad marljivo izbegavate šećer, i zašto je i dalje previše masna ili previše suva iako koristite serum i masku – odgovor leži u bakterijama ili mikrobiomima.
Preduslovljeni smo da verujemo da su bakterije loša reč. Međutim, savremena istraživanja kazuju na ono što je dokumentovano u većini drevnih wellness disciplina, uključujući ajurvedu, a to je činjenica da lepota dolazi iznutra. Bakterije, buđ, gljivice – mikrobiomi – imaju bitnu ulogu u održavanju zdravlja i daju nam blistav ten.
Mikrobiomi u nezi kože: Šta su i kako vam mogu pomoći?
Mi smo ono što jedemo, bukvalno. Mikrobiomi – prašuma različitih organizama poput bakterija, gljivica i virusa u i na našim telima – određuju koju vrstu bolesti ćete imati, kakvo će biti vaše raspoloženje, pa čak i kako će vam koža izgledati.
Postoji oko 10 triliona mikrobioma koji žive u i na našim telima, a većina njih je u crevima. Naše telo ima 100 puta više bakterijske od ljudske DNK, tako da zdravlje creva određuje način na koji se osećamo i izgledamo.
Stanja kože kao što su akne, rozacea i koprivnjača pokazuju da je naša unutrašnjost upaljena. Za blistav ten, preporučuje se smanjenje šećera, prerađene hrane, hrane sa konzervansima, aditivima i bojama, za koje se zna da izazivaju upale u crevima. Takođe, potrebno je da vaš organizam dobija svoju dozu probiotika iz prirodnih izvora.
View this post on Instagram
Baš kao i creva, koža je domaćin čitavog ekosistema, sa jednim kvadratnim centimetrom koji ugošćuje milijardu mikroba. U stvari, u koži postoji više od jednog triliona bakterija, koje potiču od otprilike hiljadu različitih vrsta. I nisu sve loše. Naše telo radi u tandemu sa bakterijama iznutra prema spolja.
Moramo da razmišljamo o koži kao o plodnom tlu: potrebna joj je odgovarajuća nega i održavanje, zajedno sa pravim pH nivoom da bi ostala zdrava. Zato proizvodi koji obećavaju potpunu eliminaciju svih bakterija mogu predstavljati opasnost. Naša koža je prirodno kisela sa pH od 4 do 5,5, što stvara udobnost za korisne bakterije. Alkalne, toksične hemikalije i proizvodi koji uklanjaju 99,9% klica narušavaju prirodnu kiselinu pH ravnoteže kože i remete mikrobiome.
Zdraviji mikrobiom se može postići korišćenjem proizvoda za negu kože koji su nežni, bogati hranljivim materijama, sa malom količinom konzervansa, koji sadrži ulja/biljke koje imaju prebiotičku funkciju. Takođe, veoma zavisi od održavanja odgovarajućeg nivoa sebuma/ulja, hidratacije kože i održavanja barijere kože netaknutom.
View this post on Instagram
5 jednostavnih načina da bakterije kože budu zdrave
Prvo, istražite, pročitajte etikete i saznajte više o brendovima pre nego što upotrebite njihove proizvode. Potražite proizvode koji pomažu u održavanju prirodne pH ravnoteže kože, što dalje pomaže u održavanju i rastu prirodnih mikrobioma kože.
Drugo, proverite da li ima sintetičkih hemikalija i u proizvodima za negu kože i u proizvodima za negu kod kuće/kuhinje – ograničavajući količinu antibakterijskih proizvoda za negu kože (koji takođe mogu uništiti dobre bakterije zajedno sa lošim).
Treće, nemojte previše čistiti kožu. Posegnite za nežnim, pH izbalansiranim sredstvom za čišćenje i perite lice najviše dva puta dnevno.
Četvrto, nemojte preterati sa pilingom jer to može ostaviti lipidnu barijeru osetljivom i uz stalnu upotrebu, takođe je oštetiti.
Peto, koristite proizvode bogate prebioticima i probioticima kako biste održali vlažnost kože i odložili znake starenja. Lokalni probiotici zapravo pomažu u jačanju prirodne sposobnosti kože da se brani, formiranjem vrste „zaštitnog štita“ na površini. To čini kožu otpornijom na oštećenja izazvana stresorima iz okoline i pomaže u održavanju vlage, pa čak i u borbi protiv UV oštećenja.
Pročitajte i ovo: Vitamin C ne prija svačijoj koži: Koji su neželjeni efekti ovog sastojka?
Naslovna fotografija: instagram.com/kensnation
Božica Luković