Delfi, Grčka

Možda nijedan grad ne predstavlja grčki misticizam bolje od planinskog dela Delfa. Prema legendi, Zevs je odredio da ovo mesto bude centar Zemlje, koji je stotinama godina čuvao verni piton. Na kraju, pitona je ubio bog Apolon, koji je tada proglasio svete Delfe kao svoje. Otprilike u osmom veku pre nove ere, stari Grci su ovde počeli da grade svetilište u čast svom božanstvu osnivaču. Nastali Apolonov hram je zauzela Pitija, visoka sveštenica koja je služila kao glasnik boga zaštitnika Delfa sa svojim zagonetnim, božanskim uvidima u budućnost.

Drevni Egipat

Egipat je zemlja iskonskog veličanstva i misterije, magnet za lovce na blago, ljubitelje istorije i avanture. U njegovom srcu je moćni Nil, prava oaza u pustinji i žila kucavica drevne istorije i kulture Egipta. Prve doseljenike privukle su njegove plodne obale u desetom milenijumu pre nove ere, što je Egipat učinilo jednom od najstarijih nacionalnih država na svetu. Vremenom su ovi primitivni lovci-sakupljači evoluirali u zastrašujuću civilizaciju kojom su vladali faraoni, a koju je obeležio neverovatan prosperitet. Ovi vladari su ostavili neizbrisive tragove na egipatskom pejzažu. Grobnice, hramovi i spomenici niču duž Nila, a relikvije njihove vladavine redovno otkrivaju željni arheolozi i svakodnevni Egipćani.

Butan

Nazivan „poslednji Shangri-La“ i „raj na Zemlji“, Butan je malo budističko kraljevstvo smešteno na Himalajima između Indije i Kine. Žestoko štiteći svoju monarhiju, kulturu i drevne tradicije, Butan je vekovima ostao skoro potpuno odsečen od spoljašnjeg sveta. Tek sedamdesetih godina prošlog veka zemlja je počela da dočekuje strane posetioce. Butan i danas važi za izolovanu zemlju netaknutih šuma, pobožnih budističkih monaha, pastoralnih sela, drevnih manastira na liticama i molitvenih zastava – što je sve važnije od modernih inovacija u ovoj naciji koja meri svoj prosperitet po statistici bruto nacionalne sreće.

Angkor Vat, Kambodža

Moguće je da ne postoji više kultni hram od Angkor Vata iz 12. veka. Prostire se na 500 hektara i predstavlja najveći verski spomenik na svetu. Rukotvorina Surijavarmana II bila je posvećena bogu Višnuu i trebalo je da prizove planinu Meru, najsvetije mesto u hinduističkoj mitologiji. Kompleks je remek-delo ravnoteže, detalja i skulpturalne genijalnosti. Među njegovim dobro poznatim karakteristikama je serija od više od 3.000 izrezbarenih ženskih figura, koja nema dve iste. Do 12. veka, kada je budizam postao dominantna vera, dodavani su budistički detalji i hram je od tada postao budistički.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @angkorwat__cambodia

Naslovna fotografija: instagram.com/machupicchu.pe

Dušan Veselinović

Comments