Morski plodovi su ukusni i zdravi. Mogu se spremiti na mnogo načina. Bilo sa belim ili crvenim sosom, sa maslinovim ili nekim drugim uljem, morski plodovi moraju biti sastavni deo vaše svakodnevne ishrane. Jednostavno se spremaju, iako mnogi misle da jelo koje u sebi ima naziv “morski plodovi”, automatski znači gomilu posla i da je preteško za spremanje. Ja najviše volim da ih jedem uz špagete ili pirinač, mada, nekako sam veći ljubitelj špageta, i to taljatela. Prosečna količina morskih plodova je oko pola kilograma, za porciju dovoljnu za 3 do 4 osobe. Količine ostalih sastojaka treba birati odokativno, prema svom ukusu. Sos uvek mešajte sa pastom odmah nakon spremanja i neka stoji 5 minuta u poklopljenoj posudi, kako bi pasta upila aromu sosa.

prva1 Morski plodovi

Morski plodovi na maslinovom ulju (baza za sve ostale recepte)

Smrznute morske plodove staviti na prethodno zagrejan tiganj, sa dosta maslinovog ulja i sa sitno seckanim belim lukom. Tokom prženja iscediti svež limunov sok, staviti so i biber po ukusu. Na kraju dodati dosta peršuna. Ja volim i da dodam malo pinjola i naravno parmezana.

Morski plodovi u belom sosu

Na propržene morske plodove sa belim lukom možete dodati malo slanine, koja će im dati malo šmeka i sve to da prokuvate u belom vinu (oko 0,5l). Kada ispari vino, staviti slatku pavlaku, a kada se ona zgusne, posoliti, pobiberiti i staviti dosta peršuna.

Morski plodovi u crvenom sosu

U ovaj recept pored belog dodajte i crni ili crveni luk. Kada plodovi i luk omekšaju, dodati paradajz seckan na kocke ili sok od paradajza, a od začina ruzmarin, origano i naravno dosta peršuna. Posoliti i obavezno pobiberiti. Ja volim da dodam i par inćuna ili kašiku kapra, jer daju poseban šmek.

Bon appetit!


Nikola Trajković je inženjer, pustolov i urbani kreativac. Zakleti Dorćolac koji najviše voli da živi svuda pomalo. Život u Parizu i Istanbulu obogatio je način na koji doživljava modu.

Comments