Vožnja bicikla
Zahtevna je, jer zahteva dobru koordinaciju i pažnju, a kao i kod šetanja i trčanja, najbolje će vam stimulisati mozak ako vozite novim i drugačijim stazama i putevima.
Vežbanje u parteru
Aerobik, pilates i slični sportovi u kojima se aktivno vežbanje sprovodi na podu (uglavnom u zatvorenom prostoru), zahtevaju koordinaciju, osećaj za ritam i orijentaciju u prostoru, a to deluje stimulativno na vaš um – osim što je odlično za obilno znojenje, skidanje kilaže i zatezanje mišića.
Penjanje
Još jedna aktivnost koja nam je “urođena” pa nam ne angažuje mozak posebno, osim ako stalno osvajamo nove ciljeve. Fizički, dovoljno je i da se penjemo uz stepenice, a za našu mentalnu snagu mnogo je delotvornije planinarenje, penjanje uz stene i uzvišice.
Ples
Ne smatra se sportom, ali ples je veoma ispunjavajuća fizička aktivnost – igranje podstiče lučenje hormona sreće i prijatnosti i stimuliše mozak, angažujući ga u nastojanju da uklopi u celinu pokret, ritam, ravnotežu, brzinu… Nije važno koja vrsta plesa je u pitanju, jednako je dobar savremeni i standardni ples, hip hop i trbušni ples, a i igranje u folkloru je veoma zahtevno i delotvorno (i zabavno).
Joga
Disciplina uma i disciplina kičme, joga je idealna za očuvanje vitalnosti, mentalne stabilnosti i energetskog balansa u svakom smislu. Vežbajući jogu naučite da se opuštate, pravilno dišete, umirite um i osluškujete telo. Vežbanje joge angažuje one delove mozga koji su aktivni kada se bavimo umetnošću, duhovnim sadržajima i kada stvaramo.
Fotografije: unsplash.com
Brankica Milošević