Čitanje nikada nije bilo tako cool kao danas. Zahvaljujući novom talasu interesovanja za savremeno izdavaštvo i moderne trendove sa društvenih mreža, knjige su ponovo u centru pažnje. Međutim, veliki deo zasluga pripada i slavnim ličnostima i “it” devojkama koje se više ne plaše da izgledaju štreberski kad se sa knjigom pod miškom pojave u javnosti. One na društvenim mrežama i u intervjuima otvoreno razgovaraju o omiljenim delima, fotografišući svoje police s knjigama i deleći čitalačke doživljaje. Kaia Gerber, manekenka i glumica, prednjači u ovom trendu, budući da ima svoj književni klub u okviru kog nas upoznaje sa svojim omiljenim naslovima i inspirišući nas da proširimo čitalačka interesovanja.

Najbolji romani iz književnog kluba Kaie Gerber

Brat: A Ghost Story – Gabriel Smith

U svetu gde se granice između stvarnosti i natprirodnog zamagljuju, ova knjiga nije samo još jedna priča o odrastanju. Ona nas uvlači u mračni vrtlog porodičnih tajni i paranormalnih događaja, prateći glavnog junaka dok pokušava da rasplete misteriju koja okružuje prodaju porodične kuće. Rukopisi koji menjaju sadržaj, bizarni kućni video koji nagoveštava duboko zakopane tajne i misteriozni stranac u bašti samo su pojedini elementi koji ovo delo čine nezaboravnim. Gerber je toliko bila oduševljena da je organizovala lične susrete sa autorom, iskazujući posvećenost ne samo čitanju, već i širenju ljubavi prema književnosti među svojim fanovima.

The Lover – Marguerite Duras

Stranice romana prožete su intenzivnom strašću i pronicljivim zapažanjima o ljudskoj prirodi. Ova autobiografska priča o zabranjenom odnosu između mlade Francuskinje i bogatog Kineza u kolonijalnom Vijetnamu ostavlja čitaoca bez daha svojom sirovom iskrenošću i poetičnim stilom. Duras majstorski prilaže narativ koji istražuje teme ljubavi, želje, klasnih razlika i kolonijalizma, stvarajući delo koje prevazilazi granice vremena i kulture. 

The Overstory – Richard Powers

Epski roman, koji je osvojio Pulicerovu nagradu, plete složenu mrežu priča različitih likova čiji se životi na neočekivan način prepliću sa sudbinom drveća. Powers nas vodi kroz vekove i kontinente, od pionirskih dana SAD do savremenog ekološkog aktivizma, stvarajući narativ koji je istovremeno intiman i grandiozan. Gerber je isticala ovu knjigu kao izuzetno važnu za razumevanje našeg odnosa prema prirodi i klimatskim promenama. Njen entuzijazam za ovo delo pokazuje duboku zabrinutost za ekološka pitanja, što rezonuje sa mnogim mladim čitaocima koji traže načine da se povežu sa svetom oko sebe na dubljem nivou.

In the Dream House – Carmen Maria Machado

Roman, koji Kaia Gerber često preporučuje kao obavezno štivo, bavi se teškom temom zlostavljanja u istopolnoj vezi, ali to čini na način koji je istovremeno poetičan, eksperimentalan i duboko dirljiv. Machado koristi različite književne žanrove, od gotske priče do naučne fantastike, kako bi upečatljivo predstavila svoju priču, stvarajući raznoliki narativ koji odražava fragmentisanu prirodu traume i sećanja.

Acts of Service – Lillian Fishman

Kao provokativno istraživanje savremene seksualnosti i morala, ovaj debitantski roman, koji je Gerber uvrstila u svoj book club, prati priču Eve, mlade žene koja upada u složenu mrežu odnosa nakon što anonimno objavi svoje nage fotografije na internetu. Fishman maestralno istražuje teme želje, moći i etike u doba društvenih mreža, stvarajući narativ koji je istovremeno intelektualno stimulativan i emotivno nabijen. Gerber je često isticala kako Acts of Service pokreće važna pitanja o autonomiji tela, feminizmu i granicama ličnog izbora u digitalnom dobu.

Pročitajte i ovo: Book club: Kultni naslovi koje čitamo ove jeseni

Nikola Gudelj

Comments