Mnogi veruju da su knjige neprocenjivo blago. Ipak, svetski stručnjaci i knjigoljupci su u stanju da procene vrednost najistaknutijih primeraka svetske baštine. To su cifre od kojih nam se može zavrteti u glavi, ali pravi kolekcionari i poznavaoci istorijskih i kulturnih vrednosti spremni su na sve ne bi li upotpunili svoje skupocene riznice. Predstavljamo vam listu najskupljih primaraka knjiga na svetu.
“Knjiga o Urizenu” (The First Book of Urizen), Vilijem Blejk (William Blake)
Ova proročka knjiga slavnog engleskog književnika prvi put je objavljena davne 1794. godine i smatra se istinskim remek-delom. U svetu postoji svega osam primeraka ove knjige, a 1999. godine jedan primerak je prodat nepoznatom kolekcionaru za neverovatnih 2.5 miliona dolara.
“Priče Barda Bidla” (The Tales of Beedle the Bard), DŽ. K: Rouling (J.K. Rowling)
Autorka poznata po seriji knjiga o Hariju Poteru (Harry Potter) napravila je sedam kopija ovog dela. U ovoj knjizi se nalaze ilistracije koje je ova spisateljica lično pravila. Kopije je podelila svom izdavaču i prijateljima, a kada je 2007. godine jedan primerak završio na aukciji, otkupljen je za 3.98 miliona dolara, a dobijeni novac je prosleđen u humanitarne svrhe.
“Kosmografija” (Geographia Cosmographia), Klaudije Ptolomej (Claudius Ptolemy)
Smatra se prvim atlasom na svetu i prvom knjigom gde su korišćeni gravirani crteži. Ptolomej je o njoj proučavao geocentričnost kosmosa. Prodata je za 3.9 miliona dolara 2006. godine.
“Traktat o voćkama” (Traité des arbres fruitiers) Anri Luj Diamel di Monso (Henri Louis Duhamel du Monceau)
Najskuplja botaničarska knjiga prvi put je objavljena 1768. godine, a na aukciji u Briselu prodata je za 4.5 miliona dolara.
“Gutembergova biblija” (The Gutenberg Bible)
Prva ikada štampana knjiga je još 1987. godine prodata za rekordnih 4.9 milona dolara. Širom sveta postoji još 180 kopija, ali svega 21 primerak je potpuno očuvan. Veruje se da je današnja vrednost ove knjige oko 30 miliona dolara.
“Prvi folio” (First Folio), Vilijem Šekspir (William Shakespeare)
Jedna od najprimamljivijih knjiga za kolekcionare. Radi se o prvoj ediciji Šekspirovih komada iz 1623. godine. Veruje se da se u to vreme ova knjiga prodavala u vrednosti od svega jedne funte, a danas njena vrednost iznosi 6.1 milion dolara.
“Kenterberijske priče” (The Canterbury Tales), Džefri Čoser (Geoffrey Chaucer)
Prvo izdanje koje datira iz XV veka, 1776. godine prodavano je za svega 6 funti, a 1998. godine dostiglo je vrednost od 7.5 milona dolara. Ujedno to je i poslednja kopija koja je otišla u privatno vlasništvo.
“Ptice Amerike” (Birds of America), Džon Džejms Odibon (John James Audubon)
Ova gigantska knjiga obiluje ilustracijama ptica u prirodnoj veličini i uživa status nacionalnog blaga Amerike. Autor ove knjige je poznati orintolog i slikar, a vrednost knjige je potvrđena kada je 2010. godine prodata za 11.5 miliona dolara.
“Jevanđelje Henrija Lava” (The Gospels of Henry the Lion)
Ova knjiga jevanđelja na 266 strane sadrži prekrasne crteže, a ujedno važi i za remek-delo XII veka. U vlasništvu je vlade Nemačke od 1983. godine kada je kupljena za 11.7 miliona dolara.
“Kodeks Lester” (The Codex Leicester), Leonardo da Vinči (Leonardo da Vinci)
Reč je o skicama i teorijskim nacrtima slavnog Leonarda da Vinčija koji su sastavljeni u svesku od 72 strane. U njoj su razrađene teorije koje se odnose na fosile, kretanje, sjaj meseca, pa do onih koje se bave pitanjima vode, stena, vazuha. Bil Gejts (Bill Gates) je ponosni vlasnik ove knjige od 1993. godine, a za ovo intrigantno delo je izdvojio 30.8 miliona dolara.
Nataša Delač voli ljude, smeh do suza, igranje igrica i prvu jutarnju kafu. Za nju najlepši je osećaj kada prvi put u godini vidi more. Obožava putovanja, čaroliju i čuda.