Onog trenutka kad nastupi zamor, autopilot preuzima i zatičeš sebe kako grickaš već treće parče čokolade i ne znaš zašto nisi uspela da se držiš svoje odluke.
Možda si veoma motivisana da prestaneš da jedeš slatkiše i da se posvetiš vežbanju i zdravoj ishrani, ali, psiholozi kažu da motivacija nije ono što će ti pomoći da promeniš navike, već snaga volje.

Volja je ta koja predstavlja pogon u trenutku kad se svesni deo umori – ona uskače da isključi autopilota navika i da nas natera da nastavimo dalje i da koristimo druge puteve u svom mozgu, a ne utabane prečice.
Uz malo mudrosti, to se može uvežbati – tako što nećeš odmah „napasti“ tvrdokorne navike, već ćeš se usredsrediti na one manje važne. Ako želiš da počneš da vežbaš, odredi za to trenutak koji ćep najteže moći da odložiš i sabotiraš – ujutru, čim ustaneš.

Podesi alarm na deset minuta ranije od vremena kada obično ustaješ i to vreme upotrebi za vežbanje. Čim ti uspe da nekoliko dana zaredom izvedeš ovu akciju, ona prelazi u naviku, a dodatni podsticaj je to što se osećaš mnogo bolje, jer uspevaš u nečemu što si naumila i što je dobro za tebe. Ovo neće odmah promeniti sve tvoje životne navike na bolje, ali će ti poslužiti kao odličan trening – volja se uvežbava malo po malo i kad kreneš u nešto veće, imaćeš u svom iskustvu manje uspehe, koji će ti pomoći da održiš snagu volje u većem poduhvatu.

Kada mozak počne bolje da izdržava mentalni umor uz pomoć manjih promena u navikama, biće mu lakše da se izbori protiv loših životnih navika koje se teško menjaju, a usput ćeš izgraditi veće samopouzdanje i veću snagu volje.

Brankica Milošević

Izvor slika : www.instagram.com, www.unsplash.com

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Comments