Obnova kožne barijere je u poslednje vreme u fokusu skincare tema. Kožna barijera se sve više ističe kao presudni faktor u održavanju zdrave, jedre, mladolike i hidrirane kože. Kako bismo imali besprekoran ten, treba da maksimalno ojačamo kožnu barijeru – i da je obnovimo, ako je ugrožena.
Kožna barijera se odnosi na sloj kože koji se naziva stratum corneum. Ovo je prvi sloj odbrane koji pruža zaštitu dubljim slojevima kože. Sačinjena od proteina i lipida, kožna barijera takođe štiti vaše telo od slobodnih radikala, zagađivača i iritirajućih faktora okoline. Kada je barijera zdrava, koža izgleda blistavo. Kada je ugrožena – na primer, prekomernim pilingom – to može dovesti do niza problema kao što su akne, iritacija i hronična suvoća.
View this post on Instagram
Ako je vaša kožna barijera oštećena, postoje koraci koje možete preduzeti da je obnovite. Evo kako da utvrdimo da li je vaša kožna barijera oštećena i koji su najbolji načini da je vratite na put oporavka.
Obnova kožne barijere – šta treba da preduzmete
Utvrdite da li je vaša kožna barijera oštećena
Često su suvoća, crvenilo ili iritacija znak kompromitovane kožne barijere. Možda ćete primetiti da vaša koža pecka, peče ili je izuzetno osetljiva kad nanosite proizvode. Drugi znaci mogu biti bubuljice, ekcem ili rozacea.
Smanjite piling
Narušavanje barijere kože je lakše nego što mislite. Previše jak i prečest piling je siguran način da uništite svoju barijeru. Isto pravilo važi i za hemijske pilinge poput AHA i BHA, koji pomažu u obnavljanju kože i ćelija, ali nisu zamišljeni kao svakodnevni tretmani. Takođe, ovi pilinzi nikako ne treba da se kombinuju sa drugim oštrim sastojcima, kao što je retinol.
Izbegavajte oštre proizvode sa sulfatima
Za zdravu kožnu barijeru izbegavajte proizvode koji sadrže sulfate, sastojke koji su česti u sredstvima za čišćenje kože, jer uklanjaju previše prirodnog ulja kože. To kao posledicu može imati oštećenje barijere kože. Umesto toga, odlučite se za nežno sredstvo za čišćenje koje ima hidratantne sastojke, kao što su peptidi ili umirujući ovas. Takođe, odaberite nežnu micelarnu vodu za bezbedno uklanjanje prljavštine, bez ugrožavanja kožne barijere.
View this post on Instagram
Birajte sastojke koji aktivno jačaju kožnu barijeru
U svakodnevnoj nezi, odlučite se za ciljane sastojke da ojačate svoju barijeru i sprečite bilo kakvo oštećenje. Preporučuju se sastojci koji unapređuju mikrobiom kože, poput probiotika i ceramida. Ceramidi su lipidi koji deluju kao lepak koji drži ćelije kože zajedno, čineći 50 procenata lipidnog sastava kožne barijere. Ceramidi se koriste kako bi se povećala otpornost kože, pojačala antioksidantna zaštita i sprečila dehidracija i gubitak vode.
Stalna hidratacija je obavezna
Dermatolozi poetski govore o hidrataciji, ali je još važnija kada je vaša kožna barijera ugrožena i ne uspeva da zaštiti kožu od gubitka vode. Preterano izlaganje UV zračenju može oštetiti barijeru dehidrirajući kožu. Potrebna vam je dobra hidratantna krema koja umiruje kožu. Takođe može biti od pomoći da ima sastojake koji ovlažuju kožu, kao što su hijaluronska kiselina i glicerin, kako bi se podstakla dugotrajna hidratacija.
Smanjite upalu
Upala i oštećena kožna barijera idu ruku pod ruku. Zato se preporučuje korišćenje antiinflamatornih sastojaka kao što su tigrova trava, umirujući niacinmaid i skvalan, koji oponaša prirodne nivoe hidratacije kože. Ovas je još jedan sastojak koji pomaže kod upale i bezbedan je čak i za one sa najosetljivijom kožom sklonom ekcemima.
Pročitajte i ovo: “Izgledaš umorno”: Šta promeniti u rutini da više nikad ne čujemo tu rečenicu
Naslovna fotografija: instagram.com/parisianamour
Božica Luković