U ovom istraživanju učestvovalo je 60 pacijenata na oporavku od moždanog udara, koji su bili razvrstani u tri grupe. Jedni su slušali svoje omiljene pesme, drugi audioknjige, oni iz treće grupe su sami birali šta će slušati. Tokom dva meseca pacijenti iz sve tri grupe obavezno su slušali audio zapise koji su im puštani po 60 minuta dnevno. Za to vreme, neurolozi i psiholozi radili su sve uobičajene procene I analize. Krajnji rezultat je pokazao da su kod onih koji su slušali muziku počele da se vraćaju sposobnosti verbalnog pamćenja i koncentracije i da se popravlja raspoloženje.
Iako još nije utvrđen tačan način na koji muzika doprinosi ovom poboljšanju, studija je dokazala da intenzivno slušanje muzike može kod osoba koje su preživele moždani udar da umnogome poveća šanse za kognitivni oporavak i podizanje opšteg raspoloženja – što je veoma važno, jer je motivisanost snažan faktor oporavka, naročito kod bolesnika kojima predstoji dug i naporan proces, tokom koga možda neće povratiti sve svoje sposobnosti.
Jedno istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Barseloni pokazalo je da slušanje muzike ima još pozitivnih uticaja, Prema njegovim rezultatima, slušanje muzike ubrzava oporavak i koordinaciju gornjih ekstremiteta, a učinak je bolji kada se muzika sluša, svira i peva u grupi i još bolji ako se koristi metronom.
Dakle, nije sve u melodiji, ima nečeg i u ritmu i tempu, a svakako ne moramo čekati da budemo povređeni i u lošem stanju, pa da utvrdimo koliko nam muzika pomaže. Muziko-terapiju sami sebi možemo (i treba) da organizujemo svakodnevno.

muzika2 Odavno poznata terapija muzikom tek sada ozbiljno shvaćena

Pročitajte još i ovo:

Otkrivamo ti kako da sagorevaš kalorije čak i dok spavaš

#Wellness trikovi uz koje ćeš transformisati telo i duh za samo 7 dana

Dve čaše vina pred spavanje pomaže u mršavljenju?

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Izvor fotografija: www.unsplash.com

Brankica Milošević

Comments