UNICEF ove godine obeležava i 75 godina postojanja, a Bojana je podsetila da je organizacija počela sa radom nakon Drugog svetskog rata. Ona je izjavila da smo, “iako mislimo da je možda najgore vreme iza nas, prošle godine uvideli da još postoje ratovi koji se vode i sada je potreba da se pomogne deci i roditeljima od krucijalnog značaja”, na kraju čestitavši UNICEF-u na istrajnosti i divnom radu.

U toku proteklih decenija postignut je značajan napredak u pogledu stanja dece u oblastima zdravstvene zaštite, obrazovanja, i socijalne zaštite. Ipak, uprkos napretku, deca i mladi sada su suočeni sa novim izazovima – klimatskim promenama i zagađenju vazduha, obiljem lažnih i neproverenih informacija na društvenim mrežama, a pandemija COVID-19 doprinela je pogoršanju njihovog mentalnog zdravlja i zabrinutosti zbog povećanog siromaštva njihovih porodica i produbljivanja digitalnog jaza.

U Srbiji deca čine samo 17.3% stanovništva, a u nastavku pročitajte pojedine prikupljene statistike:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UNICEF Srbija (@unicefsrbija)

  • 8.3% dece živi u apsolutnom siromaštvu, a čak 24.2% dece živi na liniji siromaštva, dok 22.2% mladih do 24 godine starosti nezaposleno.
  • 31% dece još uvek nije primilo sve obavezne vakcine u predviđenom roku.
  • Danas 61% dece uzrasta od 3-5 godina ide u vrtić. Procenat je značajno niži kada su u pitanju deca iz siromašnih porodica – tek 11%, a za decu iz romskih naselja samo 7%.
  • Iako danas više devojčica iz romskih naselja ide u srednju školu, to je i dalje daleko od nacionalnog proseka, koji je tri puta veći.
  • Čak 16% mladih starosti 15-24 godine niti radi, niti se školuje.
  • 70% dece koja žive u ustanovama su deca sa smetnjama u razvoju.
  • Čak 45% dece je izloženo nasilnim metodama disciplinovanja kod kuće koje negativno utiču na njihov razvoj.
  • Preko polovine devojaka iz romskih naselja se uda pre navršene 18. godine, dok je procenat za devojke iz opšte populacije 5,5%.

Uzevši u obzir sve navedeno, moramo nastaviti da radimo zajedno kako bi svako dete preživelo i napredovalo, kako bi ostvarilo svoja prava i svoj pun potencijal, od ranog detinjstva do adolescencije.

Naslovna fotografija: instagram.com/bojanabarovic

Comments