Dodavanje mleka je pitanje ukusa, ne zdravlja. Postoje mnoge kafe koje se tako piju. Mleko sigurno ne šteti, proteini mleka vezuju hlorogensku kiselinu i generalno tanine što nekim „osetljivim“ stomacima prija, pogotovo ujutro na prazan stomak. Ko voli, slobodno može, a inače su jako crne kafe blagotvornije za stomak, pa može i tako.

Sve što se dodaje nekoj namirnici, a ne znamo šta je može da bude za nekog opasan rizik po zdravlje, naravno i kad se kafa falsifikuje. U literaturi ima podataka da se pribegava čak i dodavanju prašine u mlevenu kafu! Kad je reč o deklarisanim surogatima, zamenama , najčešće su to razne žitarice kao spelta i ječam. One zvuče ljudima baš privlačno i „zdravo“. Problem je što se na visokim temperaturama, koje se inače ne primenjuju u pekarskoj industriji, već samo pri prženju za napitak, oslobađaju diole, visoko kancerogene materije, i to u veoma velikim koncentracijama. A kancerogenost je uvek znak za uzbunu! Druga česta zamena je cikorija i ovde samo upozorenje mladim ženama, pokazano je da ona dovodi do produženih krvarenja odnosno spontanih pobačaja. Ovi i neki drugi surogati nisu zabranjeni po zakonu, ali je obavezno da na deklaraciji proizvoda to bude i navedeno.

Kako neko da bude siguran, posebno kada je u pitanju već samlevena kafa? Tada je gotovo nemoguće prepoznati razliku organoleptički – čulima. Danas, naravno postoje laboratorijske metode da se sve to dokaže, ali mi kao potrošači to nemamo. Moj savet za sve prehrambene proizvode je – držite se renormiranih proizvođača. Oni imaju kontrolu kvaliteta, vode računa o poreklu sirovine, i ono što je najvažnije rizikuju da izgube jako puno, ako bi samo jedan uzorak bio neispravan. Ako ne novčano, ono svakako renome, što je u tom poslu itekako važno.

Oni kojima je kafa povremena, usputna delatnost ne drže baš do reputacije, sutra će se baviti nečim drugim i jednostavno će nestati. Njihov cilj je brza zarada pa oni mnogo češće pribegavaju dodavanju raznih jeftinih sirovina. Kada kupujete sirovu ili kafu u zrnu – mnogo je teže da vam podmetnu.

Držite se renomiranih proizvođača i uživajte u svom omiljenom napitku bez griže savesti – kafa je dobra „zdrava“ navika!

Sve činjenice o kafi, zašto je dobra, u kojim količinama i kako je treba piti, otkrila nam je Jagoda Jorga, lekar specijalista za ishranu.

JagodaJorgalekarspecijalistazaishranu Omiljeni jutarnji ritual: Zašto svi toliko volimo kafu?

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Comments