Niskokalorijski zaslađivači se u prehrambenoj industriji koriste da bi se snizila energetska vrednost prehrambenog proizvoda ili da bi se stvorio nov proizvod koji mogu koristiti osobe koje ne žele ili iz zdravstvenih razloga ne treba da koriste šećer.

Važno je napomenuti da svoje zdravlje najbolje čuvamo umerenošću, bez preterivanje u bilo čemu, pa i u konzumiranju hrane, u čemu nam pomažu niskokalorijski zaslađivači.

Usled nedostatka pravovremenih i stručnih informacija, građani se ponekad plaše da koriste niskokalorijske zaslađivače jer nisu sasvim sigurni u njihovu zdravstvenu bezbednost. Pritom zaboravljaju, a možda i ne znaju, da se oni nalaze u velikom broju namirnica koje svakodnevno konzumiraju.

Kako objašnjava profesor dr Budimka Novaković, dijetoterapeut sa Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, niskokalorijski zaslađivači se široko koriste u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, ali i kao stoni zaslađivači. U prehrambenoj industriji se koriste kao zamena za šećer, da bi se snizila energetska vrednost prehrambenog proizvoda ili da bi se stvorio nov prehrambeni proizvod koji mogu koristiti i osobe koje ne žele ili iz zdravstvenih razloga ne treba da koriste šećer.

Niskokalorijski zaslađivači se najčešće koriste u bezalkoholnim napicima, slatkišima i drugim proizvodima konditorske industrije, kao i u prerađevinama od voća.

“Prehrambena industrija koristi niskokalorijske zaslađivače u proizvodnji dijetetskih proizvoda različitih namena: za kontrolu telesne mase, za osobe koje imaju dijabetes ili povećane vrednosti triglicerida u krvi, za osobe sa prisutnim različitim drugim metaboličkim poremećajima. Farmaceutska industrija široko koristi niskokalorijske zaslađivače u proizvodnji dijetetskih suplemenata, sirupa i lekova. Prehrambena i farmaceutska industrija često koriste istovremeno više niskokalorijskih zaslađivača u istoj namirnici da bi se dobio što bolji i prihvatljiviji sladak ukus namirnice”, naglašava dr Novaković.

LCS 6 1 Otkrivamo: Niskokalorijski zaslađivači kao korisna zamena za šećer

Stalno korišćenje zaslađivača – bolja kontrola telesne mase

Niskokalorijski zaslađivači imaju jednu važnu ulogu – smanjenje sadržaja šećera u nekom prehrambenom ili farmaceutskom proizvodu, što donosi koristi potrošaču: smanjenje unosa šećera i energetskog unosa. Profesorka Budimka Novaković kaže da se stalnom zamenom šećera niskokalorijskim zaslađivačima postiže dugotrajno smanjenje energetskog unosa i bolja kontrola telesne mase. Dugotrajna upotreba niskokalorijskih zaslađivača može da bude koristan dijetoterapijski instrument u prekomernoj telesnoj masi i gojaznosti, insulinskoj rezistenciji, dijabetesu, poremećajima masnih materija u krvi i u drugim bolestima preobilne ishrane.

“Niskokalorijski zaslađivači su dozvoljeni i stručno opravdani kod obolelih od dijabetesa i drugih bolesti preobilne ishrane. Kako niskokalorijski zaslađivači ne povećavaju apetit, niti insulinemiju i glikemiju, njihova upotreba u bilo kom poremećaju tolerancije glukoze može pomoći u boljoj kontroli glikemije. Niskokalorijski zaslađivači su dokazana stručna pomoć u smanjenju telesne mase, što pogoduje boljoj kontroli krvnog pritiska, vrednosti triglicerida u krvi i kardiovaskularnih bolesti”, dodaje dr Novaković.

LCS 2 Otkrivamo: Niskokalorijski zaslađivači kao korisna zamena za šećer

Zaslađivači ne povećavaju apetit

Dobrobiti od stalne upotrebe niskokalorijskih zaslađivača su velike: i zdravstvene, i socijalne, i ekonomske. Mogućnost konzumiranja pića i namirnica bez šećera osnažuje socijalne kontakte, a smanjenim unosom šećera i kontrolom telesne mase smanjuju se novčani izdaci.

“Stalna zamena šećera zaslađivačima smanjuje unos šećera i energetski unos, što doprinosi smanjenju telesne mase i održavanju postignute poželjne telesne mase. Kako zaslađivači ne povećavaju apetit, smanjenje unosa hrane će takođe doprineti smanjenju telesne mase. Niskokalorijski zaslađivači omogućuju osobama koje žele da smanje telesnu masu širok izbor namirnica, pa čak hrane i pića sa slatkim ukusom”, zaključila je prof. dr Budimka Novaković.

Comments