Đovani Bokačo “Dekameron”
Najlepša književnost nam upravo dolazi iz renesansne Italije. Možda nismo pročitali Dekameron, ali smo ga zato proživeli, u martu i aprilu prošle godine. Radnja je smeštena u doba kada se kuga širila Firencom. Bežeći od nje, sedam devojaka i tri mladića sakrilo se u napuštenu vilu, i kako bi im brže prošle noći, svako od njih priča jednu priču. Kralj i kraljica su ti koji određuju teme: primeri moći sudbine, ljubavne priče sa tragičnim završetkom, prevare i laži koje žene prodaju muškarcima… Na kraju, mi imamo zbirku od 100 priča koje ismevaju primitivizam i neukost malog čoveka iz doba u kojem je Bokačo živeo, a koje i dalje mogu da podvuku paralelu sa sadašnjim vremenom.
View this post on Instagram
Mihail Bulgakov “Majstor i Margarita”
Ovaj roman je prepun filozofske dubine i skrivene duhovitosti, pa nas i ne čudi što je ova lektira namenjena četvrtoj godini, kada smo već (kao) shvatili neke stvari. Sledeći opis je mene naveo još tada da je pročitam, a nadam se da će i vas sada: “Tridesetih godina prošlog veka, u Moskvu stiže đavo”. Priča ima dve fabule: Centar prve je Majstor, koji piše knjigu o Pontiju Pilatu i Isusu Hristu. Kada knjiga doživi kritike i pre nego što ugleda svetlost dana, on završava u ludnici. Druga fabula nas vodi nekoliko hiljada godina unazad i priča upravo priču o Sinu Božjem i njegovom dželatu. Ova satira sadrži elemente večne ljubavi, kritike društva, kao i odnos prema istini u autoritarnom društvu, što je izazvalo da knjiga bude objavljena tek 30 godina kasnije, kada je okončana Staljinova diktatura.
Lav Tolstoj “Ana Karenjina”
Sam pomisao na rusku književnost nam nekako udaljava ideju da je zapravo pročitamo, ali ona stvarno vredi truda. Poznata prva rečenica u ovoj knjizi nam govori da će knjiga isplesti priču o nesrećnoj porodici, ali ona u stvari slika priču o nesrećnoj ženi – a koja od nas to nekada nije bila? Zbog njene želje da stavi svoju sreću na prvo mesto, doživela je osudu društva koje ju je navelo na tragičan kraj koji svi dobro poznajemo. U ovoj turi čitanja zaista ćemo razumeti Anu, a možda i onog nesrećnog Ljevina što samo kosi, i kosi, i kosi…
Naslovna fotografija: instagram.com/loving_inspo25
Tamara Mladenović